ГЕРБ: Управители на ББР, назначени от Кирил Петков, ощетили банката с 1 млн. лева за консултантски услуги /видео/

0
109
Снимка и видео: фейсбук

Сключват договор с кантората на Лена Бориславова да й плащат 13 хил. на месец за правно обслужване

ГЕРБ направи анализ на състоянието на Българската банка за развитие /ББР/ след намесата на служебния министър Кирил Петков преди година и половина в управлението й.

„Ще започнем с малка ретроспекция. Без да има законово право, Кирил Петков се представя за министър на икономиката и депозира документи в БНБ, с които иска одобрение на нови членове на надзорния съвет на БНБ“, заявиха  на пресконференция от ГЕРБ. В нарушение на нормите таксата е платена от личната му сметка. На 27 май БНБ с нарочно съобщение потвърждава за внесени документи от лица, които нямат представителна власт, а заявленията са в разрез на закона и те са оттеглени.

„Няколко дни по-късно той развива тезата си, че голяма част от 1.4 млрд. от парите на данъкоплатците са дадени на 8 фирми, 4 от които на едно лице. Тезата се развива след това на нарочни брифинги и медийни участия. Публикуваните отчети на БНБ обаче показват, че парите са налични в ББР под формата на ликвиден ресурс“, заяви Деница Сачева.

Тя уточни, че около 1,3 млрд. лв. е бил капиталът на банката и е бил наличен. Дейността е развивана с привлечени средства, активите са почти 4 млрд., а кредитите са със солидни обезпечения – това е било състоянието на банката. Сачева отхвърли обвиненията на Петков, който през май м.г. твърдеше, че ББР не подпомага средни и малки предприятия, а клиентите й всъщност са били 18 500, основно малки и средни. Още около 2000 са подкрепени по програмата за КОВИД според ГЕРБ.

През целия месец юни Петков правеше опити да смени ръководството на ББР, произнасяше се като собственик на акциите на банката, като за пореден път нарушаваше законодателството, твърдят от ГЕРБ.

На 7 юли е вписано ново ръководство на банката. Новите директори сключват договор за правно обслужване 6 дни по-рано, което е нарушение на Закона за правния регистър, посочиха от ГЕРБ. Договорът е с адвокатска кантора, но с изрично назоваване на Лена Бориславова, а заплатата й е 13 хил лв. на месец, или164 298 лв годишно, без ДДС.

„Преди повече от година се говореше за желанието на УС на ББР, назначен от Кирил Петков като служебен министър на икономиката, да се емитира облигация за 1 млрд. лв. Не се появи информация какво се е случило с това, отправихме въпрос към служебния на иновациите и растежа, който тогава е прнципал“, включи се и Теменужка Петкова.

От отговора, както и от публичната информация на сайта на иснтитуцията става ясно, че е имало решение на УС за облигация от 1 млрд. лв. „Това е решено на 19 октомври и на 18 ноември е потвърдено от Надзорния съвет, но няма решение на принципала. Тази процедура е прекратена само с решение на Управителния съвет. Защо, с какви мотиви“, попита Петкова. По думите й от публичната информация и сайта на банката, както и от финансовите отчети става ясно, че ръководството е възнамерявало да емитира тази облигация през второто тримесечие на 2022-а или третото, или изобщо да не го прави. „Обсъждано е тази емисия да не се реализира. На практика банката се отказва от емитирането на облигацията. Дали ръководството на банката е извършвало разходи за тази облигация, от която се е отказало“, попита още тя.

Шефката на ПГ на ГЕРБ Десислава Атанасова посочи, че е платен един милион за консултантски услуги. Това е огромна щета, нанесена на ББР – за становища по емисии на облигация, която не е емитирана. 560 хил. лв. са платени за консултантски и адвокатски услуги. „Ако се харчи държавен ресурс от УС, чието вписване е спорно, от министър, който е обявен за противоконституционно назначен, и този УС взима решения, за които нито Надзорнияг съвет, нито принципалът знае, кой ще носи отговорност за похарчения милион, без да е осъществено намерението на банката“, попита тя.

ГЕРБ ще пита министър Александър Пулев дали е уведомяван за решенията на Управителния съвет, ще търси ли отговорност от него и Надзорния съвет, и ще сезира ли АДФИ.