Прокурорите от СГП са изложили допълнителни аргументи за предложенията си
В деловодството на 51-ото Народно събрание са внесени нови искания за сваляне на имунитетите на народните представители Джейхан Ибрямов и Марио Рангелов от групата на „Демокрация, права и свободи“ – ДПС, съобщиха от пресцентъра на прокуратурата.
Съгласно Конституцията парламентът бе сезиран с искания за разрешение за възбуждане на наказателно преследване срещу Джейхан Ибрямов на 13.11.2024 г. и срещу Марио Рангелов – на 19.12.2024 г. Народното събрание с решение от 24.01.2025 г. отказа да даде разрешение за провеждане на разследванията срещу лицата с имунитет.
Наблюдаващите прокурори при Софийска градска прокуратура (СГП) са изготвили повторни предложения за сваляне на имунитетите на Джейхан Ибрямов и Марио Рангелов с мотива, че и към момента са налице достатъчно доказателства по смисъла на чл. 219, ал. 1 НПК за привличане към наказателна отговорност и за предявяване на обвинения спрямо двамата народни представители. В хода на разследванията са извършени редица действия – претърсвания и изземвания, разпити на множество свидетели, приобщени са писмени и веществени доказателства и др.
Прокурорите от СГП са изложили допълнителни аргументи за исканията си. Посочва се, че основен принцип в наказателния процес е разглеждане и решаване на делата в разумен срок, каквато е и практиката на Европейския съд по правата на човека (ЕСПЧ). С отказа да се даде разрешение за възбуждане на наказателно преследване реално се прегражда пътя за разкриване на обективната истина и се възпрепятства наказателното правораздаване, което не е в обществен интерес, се посочва в исканията.
По отношение на Джейхан Ибрямов обвинението е, че през октомври 2019 г. в гр. София е поискал и приел дар, който не му се следва, за да упражни влияние при вземане на решение от длъжностно лице от Министерство на здравеопазването във връзка със службата му – да издаде разрешение за предоставяне на пазара на група биоциди (престъпление по чл. 304б, ал. 1, пр. 1 от НК).
В настоящия случай се установява противоречие в подхода на Народното събрание, тъй като с решение на председателя на 50-ото Народно събрание е дадено разрешение за възбуждане на наказателно преследване по отношение на Дж. Ибрямов в началния етап на производството, а с решението си от 24.01.2025 г. 51-вото Народно събрание отказва да даде такова разрешение при значително по-богат обем от доказателства.
По отношение на М. Рангелов наблюдаващият прокурор посочва, че събраните доказателства са достатъчни за привличането му в качеството на обвиняем: за образуване и ръководене на група с цел престъпления против политическите права на гражданите (престъпление по чл. 169г, ал. 1, пр. 1 и 2 от НК); за това, че е предоставил имотна облага и е организирал даването на сума в размер на 15 000 лв. с цел склоняване на гласоподаватели да упражнят избирателното си право в полза на определена коалиция при изборите за народни представители на 27.10.2024 г..
В искането за сваляне на имунитета на М. Рангелов се посочва, че характерът на разследваните по конкретното производство престъпления и заявената непримиримост от всички политически субекти към посегателствата върху политическите права на гражданите, предпоставят завишени очаквания на обществото към борбата с тях и към органите, натоварени от Конституцията и законите да я осъществяват. Законодателната власт следва да гарантира своята легитимност чрез безкомпромисно отношение към подобен род деяния.
И по отношение на двамата народни представители следва да се отбележи, че Наказателно-процесуалният кодекс регламентира правата на всеки един обвиняем чрез презумпцията за невиновност и в конкретика чрез изрично предвидените в чл. 55 от НПК възможности за защита на обвиняемото лице.