„Реформата“ на Бойко Рашков доведе до масово закриване на щатни бройки и полицейски участъци в малките населени места. В резултат престъпността нарасна
Тодор Александров
Огромен скандал предизвика внесеният късно снощи в Народното събрание законопроект за промени в Закона за МВР на „експертите“ Иво Мирчев, Божидар Божанов, Мартин Димитров и други депутати от ППДБ.
Де факто, ако този проект бъде приет, заплатите в МВР ще бъдат рязко орязани, като на всичкото отгоре Министерството се задължава да съкрати щатната си численост до 45 000 души без реално обосновка.
Ето какво написа Божидар Божанов :
„Има едни не толкова видими проблем с увеличението на заплатите в МВР, които решаваме с внесените днес промени в Закона за МВР. Малко известно е, че в МВР работят поне 5 различни вида служители.Служители със специални функции – полицейски и такива по пожарна безопасност. Образно казано, хората, които са „на улицата“ (или на границата) и пазят обществения ред и сигурност.
Служители със специални функции, които обаче не ги упражняват – които работят само „зад бюро“ или в по-фрапиращи случаи – в лавки или други неполицейски дейности.
Държавни служители по Закона за държавния служител, каквито са във всички администрации.
Служители по Кодекса на труда, които също са част от администрацията, но са основно с изпълнителски функции.
Служители по ПМС 66, които също са по Кодекса на труда, носа извън щата (т.е. няма лимит за техния брой) и са на минимална работна заплата. Най-често това са служители, извършващи нискоквалифицирани помощни дейности.
Увеличението на заплатите в МВР засяга всички 5 вида, а не само полицаите и пожарникарите. Това е проблемно освен за бюджета, и по няколко други направления.
Първо, „пропуква“ института на държавната служба, която е единна и унифицирана, независимо в коя администрация си. Сега изведнъж държавните служители в МВР стават повече държавни служители от другите, защото в специален закон има по-висока заплата спрямо класификатора на длъжностите.
Второ, увеличението е „на калпак“, а не е съобразено с функциите, натоварването и пазара на труда. Така изпълнителски и помощни длъжности в МВР по Кодекса на труда стават много по-конкуретнти от свободния пазар, съответно реалният сектор, който произвежда стойност, има риск да загуби служители в посока публичния сектор.
Трето, в МВР има много служители, получаващи и заплата, и пенсия. И които запушват кариерното израстване в системата. Те сега ще получат още стимул да остават в системата.
Четвърто, има вероятност служителите по ПМС 66, които трябва да са на минимална работна заплата, всъщност да получат значително по-висока заплата. Не е ясно колко и дали има служители по ПМС 66 точно в МВР, поради което съм задал въпрос на министъра.
Ние предлагаме горните проблеми да бъдат коригирани:
1) увеличенията да са само за служители с полицейски функции и такива по пожарна безопасност, а не на администрацията. Изключват се всички служители по Закона за държавния служител (ЗДСл), Кодекса на труда (вкл. ПМС 66).
2) предвиждаме поетапно освобождаване на служителите, упражнили право на пенсия.
3) задължаваме МВР да извърши анализ на реално-изпълняваните функции и ако установи, че служител с полицейски правомощия реално няма нужда от тях, да го преназначи по ЗДСл или КТ.
4) въвеждаме намаляване на базата за заплащане, ако МВР не намали общата си щатна численост. В момента МВР е 52 хиляди щатни бройки (не всички заети), увеличено с 2 хиляди само за 9 месеца.
5) увеличението да отчита нивата на заплащане в областта, в която е съответния служител.
6) намаляване на броя заплати, които се получават при напускане (за новопостъпилите).
7) плащане на осигуровки от служителите (не само в МВР, с плавно достигане на съотношение 60:40 след 6 години).
И това не е „реформаТА в МВР“, но са важни и дълго отлагани мерки, които с промените в заплащането, приети с гласовете на всички без ППДБ, стават особено важни за бюджета.“
Оказва се, че ППДБ са….плагиати, откраднали са едно към едно законопроект № 51-402-01-32, внесен от Министерски съвет на 31.12.2024 г. За обсъждане в Народното събрание.
Идеята е да се промени реално гласуваното от предишният парламент увеличение на заплатите във вътрешното министерство с 40%, което влезе в сила от 1 януари 2025 година.
Мотивите и идеите са същите, прекопирани едно към едно от ППДБ. Ето:
Предлагат се съществени изменения и допълнения в Закона за Министерството на вътрешните работи (ЗМВР), по отношение на базата за определяне размера на основното месечно възнаграждение за най-ниската длъжност, условията и реда при прекратяване на служебното правоотношение на държавния служител, както и изплащането на дължимите обезщетения при прекратяване на служебното правоотношение, условията за задължително социално и здравно осигуряване на служителите, които са упражнили правото си на пенсия за осигурителен стаж и възраст. Освен това, е предложено до достигане на общата щатна численост на МВР от 45 хиляди служители, разпоредбите на чл. 177 и чл. 180 от ЗМВР да се прилагат конкретни намаления от 10 до 2 на сто. МВР изпраща отрицателно становище по законопроекта:
Предложените разпоредби предполагат намаляване на достигнати социални права на държавните служители по ЗМВР и е предпоставка за създаване на социално напрежение сред заетите служители, както и липса на мотивация за привличане на кандидати за държавна служба. Предложеното намаление на общата щатна численост, обвързано с намаление в основните възнаграждения, е предпоставка за невъзможност от изпълнение на основни функции и дейности, вменени на структурите на министерството, пишат от там.
Сега „корифеите“ Иво Мирчев, Мартин Димитров и Божидар Божанов предлагат същото, като го приписват на себе си.
Божанов твърди, че числеността на МВР е над 52 000 души, което е пълна лъжа.
През март м.г. парламентът прие законопроект, според който полицията поема охраната на центровете за бежанци и мигранти. Това доведе до увеличване на щата на Областните дирекции, в чийто райони има такива центрове. Например ОДМВР-Хасково обяви конкурс за 152 вакантни длъжности във връзка с осигуряване на охрана от страна на МВР за териториалните поделения на Държавната агенция за бежанците, в Регистрационно-приемателен център в Харманли и Центъра за бежанци в свиленградското село Пъстрогор. Заради мигрантския натиск през есента на м.г. „Гранична полиция“ обяви конкурси за назначаване на 400 служители. Те са първите от разкритите допълнително 1264 щатни бройки за хора с полицейски правомощия в ГДГП.
С тези назначения към момента щатът на МВР е 51 526 бройки. Недокомплектът обаче е голям, над 6000 бройки, което прави реалната численост на МВР под 50 000 души.
„Корифеите“ от ППДБ реално предлагат съкращения на над 6000 души в МВР срещу химерно „увеличение на заплатите“, но с орязване на социалните права.
Никой от тези не обелва и дума за твърденията на техния съпартиец и депутат от ППДБ Бойко Рашков, който се хвалеше като вътрешен министър, че е извършил 98% от реформата в МВР. За какво трябва тогава реформа ?
Между другото сред вносителите на скандалния проект името на хитрия Рашков не фигурира.
Лъжите, че със съкращения на щата в МВР всичко ще потече по мед и масло, се опровергават и от цифрите.
Следва да се има предвид, че за периода 2009 г. – 2024 г., щатната численост на МВР е намалена с 14 658 щатни бройки, като същевременно не са отпаднали, а са вменявани и възлагани нови функции и дейности за изпълнение от структурите на министерството.
Това пише в становището на МВР по повод законопроекта на МС.
15 000 щата са отпаднали за 15 години в резултат на „реформи“ тип Бойко Рашков.
Ето резултата:
Напомняме, че през 2023 г. министърът на вътрешните работи Бойко Рашков (настоящ народен представител от ПП-ДБ) заяви, че е постигнат 98% успех в реформирането на МВР.
Това беше поредната от серия прибързани и хаотични реформи, които доведоха до масово закриване на щатни бройки и полицейски участъци в малките населени места. В резултат на липсата на полицейско присъствие престъпността нарасна, а впоследствие тези участъци бяха възстановени, но с огромни загуби за държавата. Въпреки този управленски провал, никой не понесе политическа или административна отговорност.
Подобни експерименти с кадровия състав и структурата на МВР подкопават доверието в институцията и създават усещане за несигурност както сред гражданите, така и сред самите служители на реда.
Това се казва в становище на Фондация „Общество и сигурност“ по повод скандалният законопроект. Според фондацията съкращаване на щата на МВР до 45 000 души не отчита реалната необходимост от служители с оглед на нарастващите предизвикателства пред сигурността, включително миграционния натиск и нарастващата престъпност.
Намаляването на числеността без предварителен анализ на функционалните нужди на системата крие риск от сериозни кадрови дефицити в ключови звена.
Поетапното намаление на заплатите в зависимост от числеността ще демотивира служителите и ще доведе до отлив на кадри, без да е гарантиран баланс между спестени разходи и ефективност на системата, казват от „Общество и сигурност“.
Грешките в сектора за сигурност не просто струват пари – те струват човешки животи, обществено доверие и стратегическото място, категорични са от Фондацията.