Един от подсъдимите Орлин Русев твърди, че имал железни връзки с тях, пише медията
Базираната във Великобритания шпионска мрежа е имала връзки с висши български политици. Това се разказва в публикация на влиятелния британски вестник „Файненшъл Таймс“ от 29 януари. По време на процеса в Лондон тази седмица се появи публикация в друг британски вестник „Индипендът“, в която британската прокуратура твърди, че българите шпионирали за Русия са имали връзки с президента Румен Радев. От президентството отрекоха тези твърдения.
Базирана в Обединеното кралство шпионска група, събираща разузнавателна информация за Русия, е имала връзки с „най-високите ешелони“ на българското правителство, казаха прокурорите в сряда, пише „Файненшъл Таймс“.
43-годишният Бисер Джамбазов казал на 46-годишния Орлин Русев, че отношенията му с няколко български политици – като президента Румен Радев, бившия вицепремиер Корнелия Нинова и депутата от Народното събрание Бойко Рашков – са били „железни“, казаха прокурорите.
Двамата се признаха за виновни в заговор за шпиониране от името на Русия.
Твърденията идват от процеса срещу трима българи – Катрин Иванова, 33 г., Ваня Габерова, 30 г., и Тихомир Иванчев, 39 г., които са обвинени в заговор за шпионаж в мрежа, която според прокурорите е била ръководена от бившия главен оперативен директор на Wirecard Ян Марсалек .
Прокурорът Алисън Морган Кей Си каза пред съдебните заседатели в съда Олд Бейли в Лондон, че двамата са били „радостни“ от резултата от общите избори (съвместните парламентарни и президентски избори б.р) в България през ноември 2021 г., които спечели Радев, и „нямаха търпение да започнат да използват тези връзки“. .
През декември 2021 г. Джамбазов казал на Русев, че трябва да се „разправят“. . . какво искаме и какво предлагаме” към българското правителство и добавил: „Сигурен съм, че няма да ни подведат”.
Русев отговорил: Имам дълъг списък.
Твърденията дойдоха по време на кръстосания разпит на Иванова, която отрича обвинения в заговор за шпионаж и притежание на фалшиви документи за самоличност.
Иванова разказа, че е била измамена от Джамбазов, неин партньор от 10 години, за участие в шест операции в цяла Европа.
Те включват следене и шпиониране на българския разследващ журналист Христо Грозев — който разкри руски връзки с атаката в Солсбъри през 2018 г. — за да разкрие предполагаемата му корупция и връзки с търговци на оръжие.
Морган попита защо Иванова не е споделила притесненията си относно Грозев пред служители в посолството.
Съдът също така чу как Иванова, Джамбазов и Габерова доброволно са помогнали с гласуването на чужденци в Обединеното кралство по време на българските избори през 2021 г., но Иванова твърди, когато е разпитана, че не може да назове българския президент.
Тя каза, че участието й в изборите е било мотивирано от желанието да помогне на хората „да имат своя глас“ и многократно е твърдяла, че не знае името на Радев. Морган приписва това на Иванова, „която [знае] имената им в материалите с доказателствата по този случай“.
Морган я попита: „Хрумвало ли ти е някога, че ти си корупцията?“ Тя добави към Иванова: „Когато сте преминавали през този процес, е немислимо [Джамбазов] да не ви е споменал за връзките, които е имал с българското правителство.“
Делото продължава, допълва „Файненшъл Таймс“.