Новият шеф на „руската църква“ в София идва на мястото… на баща си. Аркадий Тищук е ръководил „Св. Николай Чудотворец“ от 1973 до 1975 година

0
684
Владимир Тищук

Владимир Тищук ръководи 20 години храма „Св. Николай“ във Виена

Стефан Ташев

Новият предстоятел на храма Св. Николай Чудотворец“ в центъра на София, известен като „руската църква“ Владимир Тищук, избран от Светия синод на Московската патриаршия, идва в София на мястото на..баща си. Това става ясно от проверка на биографията на Тищук и негови интервюта в руски медии.

Руската църква стои затворена с катинар.
Руката църква в София.

Оказва се, че родителят-Аркадий Тищук, високопоставен архиерей на Москва, починал 2012 година, е бил предстоятел на „руската църква“ в София в периода 1973-1975 година. Тоест по времето на комунистическия режим, в който НРБ бе слуга на СССР.

Решението за изпращане на Владимир Тищук в София, на мястото на изгонения от страната за шпионаж Васиян Змеев, бе обявено от Московската патриаршия на 11 октомври. Не е ясно дали новият предстоятел на храма е дошъл вече в България, но църквата „Св. Николай Чудотворец“ продължава да бъде затворена, след като катинар и сложи лично руската посланичка Митрофанова.

Биографиите на баща и син Тищук си приличат като огледало и няма как да е иначе. Синът е следвал баща си навсякъде и както казва самият Владимир в интервю пред сайта pravoslavie.ru той и е изпитал трудностите и радостите на службата на руския свещеник зад граница.

Защото баща му отец Аркадий Тищук ръководи ключови руски православни мисии зад граница по време на комунистическия режим в Япония и САЩ. А между двете държави и две години в България. Аркадий е роден в Литва, завършва семинария в Минск, после Ленинградската духовна академия, аспирант в Московската духовна академия и референт в отдела за външни църковни отношения на РПЦ, пратен през 1968 година като ръководител на православната руска мисия в Токио, Япония. След това през 1973 година Аркадий идва в София и прекарва две години тук. Следва назначение като предстоятел на Николския катедрален събор от представителството на руския патриарх в Ню Йорк, САЩ. А от 1987 до 1990 е отново в Токио.

Тищук-старши

Отец Владимир, който придружава баща си в задграничните мисии, е завършил факултета по чужди езици във Владимирския педагогически институт. През 1989 г. е изпратен от ОВЦР на Московската патриаршия в Ню Йорк като секретар на администратора на патриаршеските енории в САЩ. Там, в Америка, той е ръкоположен за дякон през 1991 г., а по-късно, през 1998 г., за свещеник – този сан е извършен от администратора на патриаршеските енории в САЩ епископ Павел, епископ Зарайски (сега митрополит Мински и Заславски). , патриаршески екзарх на цяла Беларус).

От 2002 г. отец Владимир е настоятел на катедралния храм „Свети Никола“ във Виена. И след 20 годишно управление в австрийската столица, известна още от Студената война като Меката на шпионажа, е изпратен от полковника от КГБ Гундяев, патриарх Кирил, в София.

Много любопитни биографии. Интересно как ли ще подходи към тях ДАНС например? Защото е публична тайна, че по време на комунизма в СССР Руската православна църква бе изцяло под контрола на Пето управление на КГБ, което се занимаваше с идеологическата и религиозната диверсия.

И без рамо от там едва ли някой руснак, да не говорим за свещеник, щеше да бъде изпращан на дългосрочни мисии в чужбина. Самият руски патрирах Кирил, Гундяев, е полковник от Пето управление на КГБ.

Явно Москва ни атакува челно, обявява ни война и хвърля срещу нас „тежката артилерия“ с изпращането на толкова високопоставен свещеник като Владимир Тищук. Той не може да се сравнява с Васиян Змеев, който е доста по-ниска топка от него.

Змеев бе изгонен от България за шпионаж, заедно с двама свещеници от Беларус. Сега Москва ни връща високопоставен архиерей, пак свързан с Беларус, но и с ръководството на РПЦ.

Както Breaking,bg единствен писа българските служби са успели да засекат внасяне на компоненти за шпионско оборудване в храма „Св. Николай Чудотворец“ и това е повода Змеев да бъде изгонен от страната, както това стана по-рано и в Северна Македония.

Затова и Митрофанова побърза да затвори храма, който от години е обслужван само от руснаци, български свещеници там няма. Очакваме реакциите на службите и по назначението на Владимир Тищук в София.