Парафирал е анекса към договор за 67,9 милиона лева, без ДДС, шест дни преди да си тръгне от МВР заради „инфлацията“
Стефан Ташев
Само с един подпис бившият вътрешен министър Иван Демерджиев е оскъпил издаването на български лични документи с 21,6 %. Това става ясно от данни, които МВР е предало първо на Агенцията за държавен финансов контрол-АДФИ, а после и на Софийска градска прокуратура.
За което в момента тече разследване срещу неизвестен извършител.
Най-скандалнато е, че Демерджиев е подписал анекс към договора с изпълнителя на поръчката за издаване на български лични документи „Поколение 2019“ шест дни преди да напусне министерския стол в МВР и с ясното съзнание, че повече няма да е вътрешен министър.
След дълги перипетии и съдебни дела договорът за изработването на новите лични документи „Поколение 2019“ между МВР и избраната фирма „Мюлбауер Ай Ди Сървисиз ГмбХ – С&Т“ бе подписан на 22 декември 2022 година. Той е за сумата от близо 253 млн. лв. без ДДС. Предметът му е проектиране, изграждане и управление на система за издаване на български лични документи „Поколение 2019“. Той е с продължителност десет години, като срокът за въвеждане на самата система е 19 месеца.
На 1 юни 2023 година Иван Демерджиев, отявлен „борец срещу корупцията“ подписва анекс към договора с изпълнителя фирма „Мюлбауер Ай Ди Сървисиз ГмбХ – С&Т“ за 67,9 млн. лева без ДДС. С него личните документи на българите поскъпват средно с 21,6%.
Причините за анекса са „инфлацията, но също така непредвидено дългия срок между подаване на офертата за обществената поръчка и подписване на договора за нейното изпълнение“.
Реално офертата е подадена през октомври 2019-та и до подписване на договор се стигна чак след три години, тъй като поръчката беше обжалвана на няколко етапа. Този, който отне най-много време за решение, беше поисканото по жалбата от конкурента на спечелилия участник – „Веридос ГмбХ“, преюдициално запитване от Върховния административен съд до Съда на ЕС. То бе отправено през юни 2020 г., а отговорът от СЕС дойде през февруари 2022 г. Делото във ВАС на два етапа беше засекретявано с мотив, че информацията, която може да бъде изнесена по повод упражняване на правото на защита, може да доведе до нерегламентиран достъп, което би застрашило във висока степен и да създаде опасност от възникване на труднопоправими или големи вреди, или да причини вреди в областта на националната сигурност и външната политика.
Като през този период се подписваха нови и нови допълнителни споразумения с „Веридос“ за удължаване на действащия им с МВР договор за лични документи. Стигна се даже дотам, че вече имаше подписан нов договор с „Мюлбауер/С&Т“, но с „Веридос“ в началото на тази година се подписа напълно нов, вече не с допълнително споразумение – на стойност почти 44,6 млн. лв. без ДДС, с пряко договаряне за полиграфическа изработка и доставка на бланки на български лични документи по образците от 2009 г. Причината беше, че в началната фаза от контракта с „Мюлбауер/С&Т“, когато още не е изтекъл срокът им за въвеждане на нова система, те няма как да пристъпят към издаване на лични документи.
От страна на МВР договорът бе подписан от зам.-министъра на вътрешните работи Моника Бийчър.
На 5 април 2023 година Бийчър дава пресконференция с подробности за новите лични документи, но..на 24 април е уволнена от премиера Гълъб Донев. С неясни мотиви.
Както Breaking.bg писа тогава Бийчър бе доверен човек на „Копринката“ в МВР, докато другите ръководни кадри там по времето на Демерджиев бяха на друг началник в президентството, известен като получател на подаръчни комплекти в ресторанти.
Дамата е освободена по искане на служебния вътрешен министър Иван Демерджиев след поредица скандали с обществени поръчки за милиони левове. Като заместник-министър Бийчър отговаряше именно за този ресор.
Провалът на проекта „Развитие на Национална Система 112 и изграждане на нова система за приемане на спешните комуникации и управление па ресурсите към службите за спешно реагиране, базирана на единна платформа, с цел подобряване на услугата Единен европейски номер 112 на територията на Република България“, част от Плана за възстановяване и устойчивост е основната причината дамата да бъде отстранена от МВР, твърдят запознати. Неговата стойност е 55 984 647 с ДДС.
Бийчър е спряла два пъти обществената поръчка за системата, която трябваше да бъде готова до пролетта на 2024 година. Според източници от МВР спирането на поръчката е предизвикало съмнения в нейната безпристрастност заради подмяна на параметрите в изгода на един от кандидатите. Подавани са и сигнали до Демерджиев, който няколко пъти я е викал в кабинета си, но не в МВР, за да не се разчуе, а в Министерски съвет, където има кабинет като вицепремиер.
Бийчър бе съветник на Асен Василев като служебен министър на финансите в първия кабинет на Радев. Основната причина за отстраняването й обаче е свързана с парите по проекта за новите лични документи, твърдят запознати.
Още през февруари 2023 година медията ни предупреди, че в МВР започва война за 300 милиона лева покрай договора за документите за самоличност. Войната е между сивите кардинали от президентството – съветниците на Радев Пламен Узунов, получател на подаръчни комлекти в ресторанти, Николай Копринков и вътрешният министър Демерджиев, заместничката му Моника Бийчър и докараният от нея Петър Бакърджиев.
Въпросната персона се представяше за съветник на Демерджиев, беше си извадил визитки, но е назначен в МВР на 8 август 2022 година като „юридически консултант“, а реално контролира най-апетитното звено в министерството-икономическият. Бакърджиев се подвизаваше в МВР без достъп до класифицирана информация, защото има влезли в сила две присъди за измами на Окръжния съд в Бургас.
Битката за парите започва през декември м.г., когато МВР най-сетне подписа договора за новите лични документи с консорциума „Мюлбауер“-Ай Ди Сървисис“, на стойност 252 950 000 лева без ДДС, т.е, над 300 милиона лева.
Всяка от двете групировки опитваше да лапне лъвския пай от поръчката, твърдят запознати. В медиите тогава се появиха публикации, че Бийчър и Бакърджиев притискали и тормозели служители да подпишат договора с немската фирма. И в опит да се смени българската фирма от консорциума. Осведомени твърдят, че Демерджиев изобщо не е останал доволен от това и е решил пряко да се намеси в разпределението на парите, като елиминира зам.-министърката.
И на това се дължи експресното подписване на анекса за над 80 милиона лева с ДДС към фирмата изпълнител, въпреки, че вътрешният министър е бил наясно, че няма да бъде повече на този пост.
Бившият вътрешен министър не бил викан в прокуратурата
Не съм викан по никакъв начин в прокуратурата. Така бившият вътрешен министър Иван Демерджиев коментира пред „Фокус“ съобщението, че се разследва анекса подписан от него за 81,5 милиона лева с фирмата изпълнител на поръчката за новите документи за самоличност.
Процедурата за плащането на 81,5 млн. лв. е започната преди моето встъпване като вътрешен министър и платена след напускането мина поста, уточни той.
„Процедурата за избор на изпълнител на обществената поръчка с предмет: „Проектиране, изграждане и управление на Система за издаване на български лични документи поколение 2019″ е открита с Решение № 5785мпр-58/15.08.2018г., а провеждането и финализирането й е значително забавено, поради съдебни процедури по обжалване. Касае се за срок от близо пет години. Първо КЗК, а в последствие и ВАС отхвърлят жалбите.
С оглед на широката времева рамка, която се е създала в хода на процедурата по възлагане на обществената поръчка са налице предпоставки за изменение на някои параметри.
В индексирания договор са предвидени и допълнителни дейности за изпълнение от страна на фирмата, за които е възникнала необходимост, в рамките на допустимото от закона.
Индексацията е подписана след съгласуване с Агенцията по обществени поръчки“, коментира още Демерджиев.