Каква щеше да бъде достойната и държавническа позиция на лигльото и диктатора?

0
316
Кирил Петков

Беше нужен малко здрав разум и уважение към законите и институциите

Константин Мишев

Константин Мишев, фейсбук

Каква щеше да бъде достойната и държавническа позиция на лигльото и диктатора? Още след поставянето на въпроса, че лигльото има двойно гражданство той трябваше да се оттегли от министерския пост, за да не всява недоверие към правителството. И бъдещ юридически хаос. А след искането на 55 депутати към Конституционния съд… диктаторът трябваше да го оттегли.

В онзи период това щеше да бъде акт не толкова, че се признава вина, а че се уважава върховенството на закона. Това можеше да бъде направено без да се обвинява лигльото в лъжа. Просто се изчаква решението на съда и дотогава лигльото няма(ше) да е министър. Ами случва се хората да интерпретират грешно законите. Актът на оттеглянето на лигльото щеше да покаже, че диктаторът има уважение към закона.

Нищо подобно. Диктаторът и лигльото се запънаха като две магарета на мост. И обвиняваха всички други… освен себе си.

Имаше и втора възможност за излизане от тази тежка ситуация. След решението на Конституционния съд, че диктаторът е погазил Конституцията… ами трябваше едно публично извинение и от двамата. Но не… те продължиха да се държат нахално.

Аз също искам да бъде променена Конституцията по въпроса за двойното гражданство. Но как става това? Не с потъпкването на закона, а с политически действия. Нищо лошо нямаше, ако лигльото и диктаторът бяха казали, че ще се борят за парламентарно решаване на този въпрос и промяна на Конституцията. Но не… лигльото обиколи телевизиите (барабар с баща си), за да разправя, че не го било страх и че си бил изгубил канадската пенсия. А диктаторът пък каза, че този лигльо бил добър министър. Възможно е да е добър. Не това е темата.

Според скромното ми мнение нямаше нужда да се стига до подобна криза. Беше нужен малко здрав разум и уважение към законите и институциите.