Наблюдават онлайн какви са наляганията и потоците
Категорично няма риск за водата на София, заяви пред bTV Васил Тренев, изпълнителен директор на „Софийска вода“. „Нивото на автоматизация в дружеството следва добрите световни практики. Ние наблюдаваме през цялото време в онлайн режим какви са наляганията и потоците. Гарантирам, че няма да има нарушаване на водоснабдяването на столичани“, заяви Тренев.
Той обясни, че стената на язовир „Бели Искър“ е в частично работоспособно състояние, което означава, че тя може да работи при определени обеми от водни количества. Язовирът може да бъде пълен около 80%, което са около 13 милиона кубика.
Васил Тренев направи уточнението, че водните количества са динамична величина и ежедневно се променят. По данни от вчера в язовир „Бели Искър“ има 9 милиона кубика вода. „Около 75% от водните количества, които постъпват в София, идват от язовир „Искър“, а около 25% – от „Бели Искър“. При средна консумация от около 12 милиона кубика на месец в столицата означава, че от „Бели Искър“ получаваме между 2,8 и 3 милиона кубика“, поясни Тренев.
Той не отрече, че съществува риск за язовирната стена на „Бели Искър“ при природни явления, които не зависят от хората. „Текущото предписание за ремонт на стената е от 2016 г. Предвидените мерки, които биха били изпълнени, са свързани с идейни проекти. Има два проекта – единият е на „Софийска вода“. Конкретно не мога да отговоря на въпроса защо не е ремонтиран язовирът до момента. Основният проблем в миналото беше собствеността“, каза още изпълнителният директор на дружеството.
По думите му държавата трябва да извърши ремонта в лицето на Държавната консолидационна компания, която е собственост на Министерството на икономиката.
„Не очакваме да има какъвто и да е режим на водата в София, защото имаме възможност да снабдяваме южните райони с вода от язовир „Искър“, каза от своя страна Станислав Станев, зам. изпълнителен директор на „Софийска вода“.