Свидетелството за съдимост отпада скоро

Има консенсусна съпротива, срещу намаляване на бюрокрацията, обяви Томислав Дончев

0
159
борисов
Бойко Борисов

Премиерът Борисов: Ще загубим пари, но ще спестим нервите на гражданите

Свидетелство за съдимост може да отпадне след няколко седмици, ако не са необходими допълнителни нормативни промени. Това каза вицепремиерът Томислав Дончев след работната среща с представители на местната власт, държавните институции и браншови организации, на която се обсъдиха мерките за намаляване на административната тежест и облекчаване на режимите за работа с гражданите.

„Има консенсусна съпротива. Оказа се, че има режими, които могат да отпаднат, но не са отпаднали, защото и дадената администрация губи власт. Когато издаваш документ, си силен. Губиш приходи. Приходите от такси са много съществени за администрациите. Когато имаш достъп по електронен път, трябва да бъдат съкратени служители. Това е една от причините за тихата консенсусна съпротива“, допълни Дончев. По думите му ще се използват инструментите на административната и законова принуда. „Десетки режими могат да отпаднат, базирайки се вътрешно ведомствена справка по електронен път. Всички са еднакво виновни“, каза още вицепремиерът.

Много ми се иска свидетелството за съдимост да отпадне като такъв документ. Това би могло при отворения регистър да се проверява от всеки. Да, ще се загубят такси, но 26 млн. човекочаса се губят за вадене на удостоверение в държавата. Ако се сметнат таксите, които общините и държавата получава на фона на огромната загуба в бизнеса или нервите на гражданите, мисля, че ще съумеем да ги поемем като бюджет. Това коментира  премиерът Бойко Борисов след работната среща.

„Доста от нещата, които правим, вече са факт, могат да се улеснят. На други места дори и законите не се спазват за намаляване на административната тежест. Там ще наложим санкции и глоби. В най-кратък срок това, което данъчните вече са качили на платформи и могат да се ползват от общините. Още днес кметовете и данъчните служби поеха ангажимент, за да се спазва това, което е решено. Дадоха се и много добри идеи.

Разпределили сме в срокове, едноседмични, двуседмични, други днес. Има до месец най-дългият срок. Това, което правим в момента, трябва да се променя“, обясни Борисов. По думите му целта на това мероприятие, е като гражданско общество да се окаже огромен натиск върху бюрокрацията.
„Има прекрасни служители в много ведомства, но има и други места, в които дали от незнание, дали от нежелание, дали от мързел, дали от саботиране, пречат на процеса. С общите усилия на всички ще изкристализират тези звенца, които не искат да вървят в крак с времето, в което живеем. То е колкото се може повече да се пести времето на човека, а електронните услуги дават максимална възможност за това. Огромни пари са вкарвани през годините в системи, компютри, софтуер, какво ли не, но на много малко места все още това е свързано“, каза още премиерът.