Борисов: Амбициите на ЕС да бъде глобален лидер следва да бъдат подкрепени с необходимите средства

0
13
В края на срещата на върха в Прага лидерите ще приемат декларация на групата.

Необходим е специфичен фокус към развитието на най-бедните, изоставащи европейски региони, каза премиерът на срещата в Прага за кохезионната и селскостопанската политика на ЕС

Амбициите на ЕС да бъде глобален лидер следва да бъдат подкрепени с необходимите средства. Това означава и осигуряване на адекватно финансиране на кохезионната и общата селскостопанска политика, които най-добре демонстрират резултатите от европейските инвестиции. Това заяви министър-председателят Бойко Борисов по време на пленарната сесия на Срещата на високо равнище на групата „Приятели на кохезията“, която се провежда в Прага, съобщиха от правителствената информационна служба.

В чешката столица се събраха лидерите на 17-те държавиq членки на ЕС, които формират групата, за да изпратят силно послание за значимостта на кохезионната политика с оглед на наближаването на последната фаза от преговорите на многогодишната финансова рамка (МФР) за периода 2021-2027 г.

Българският премиер Бойко Борисов бе категоричен, че кохезионната и общата селскостопанска политика имат доказана добавена стойност, а техните резултати са видими и осезаеми за европейските граждани.

„За кохезионната политика е важно да се гарантира не само достатъчно финансиране, но и справедливо разпределение на средствата, така че да се преодолеят неравенствата между различните региони и изостаналостта“, очерта министър-председателят Борисов. По думите му е необходим специфичен фокус към развитието на най-бедните, изоставащи европейски региони.

„Такива региони, с БВП под 50% от средното за ЕС, има не само в България и считам, че е от общ интерес те да бъдат подкрепени“, изтъкна премиерът Борисов пред останалите лидери в Прага.

Борисов допълни, че правилата както за кохезионната, така и за общата селскостопанска политика трябва да не водят до допълнителни административни и финансови тежести за националните бюджети, което крие риск за изпълнението на програмите и за инвестициите, особено в по-слабо развитите региони.

В изявлението си министър-председателят Бойко Борисов посочи, че лидерите от групата следва да насочат усилията си в няколко направления.

„Важно е да се противопоставим на разделението между нетни получатели и нетни донори. Ползите от двете политики са за всички европейски граждани“, посочи българският премиер. Той акцентира също, че не трябва да се допуска налагане на разделение между нови и стари приоритети за ЕС.

„За нас са важни и традиционните политики, и науката и иновациите, и миграцията и сигурността, и борбата с климатичните промени. Именно затова настояваме за амбициозен бюджет на ЕС, който да ни позволи да съхраним постигнатото до момента и да отговорим на многобройните предизвикателства“, подчерта министър-председателят Бойко Борисов.

Според българския премиер групата „Приятели на кохезията“ трябва да се стреми не просто да ребалансира призивите за съкращения в бюджета на ЕС, а да има активна роля за отстояването на един надежден европейски бюджет в полза на всички европейски граждани.

В края на срещата на върха в Прага лидерите ще приемат декларация на групата, в която да бъдат потвърдени споделените позиции на държавите с оглед на развитието на преговорите по МФР и с основен фокус върху важността на кохезионната политика.