Президентът заяви преди време, че партията няма нищо общо с президентската институция
Движение „Трети март“ подаде днес документи за регистрация като политическа партия в Софийския градски съд, съобщиха от формацията.
„Вярваме, че това е правилната стъпка, за да продължим борбата за просперитета на Родината. Едновременно с това, от „Трети март“ изпратихме отворено писмо до президента на Република България г-н Румен Радев, в което заявяваме, че го припознаваме на наш неформален лидер“, пишат от „Трети март“
И още: „Хиляди хора вече се самоорганизират във Ваша подкрепа, припознават Ви като свой неформален лидер и се подготвят за участие в предстоящия вот. Това не са измамници и шарлатани, а обикновени хора, които искат реална и дълбока промяна в управлението на държавата. Част от същия този процес е и появата на политическа партия „Трети март“. Ние бяхме първите, които заявиха толкова ясно и категорично подкрепата си за Вас, но в никакъв случай не сме единствените. Всеки ден, в различни точки на страната, граждани се организират за участие в изборите и открито Ви подкрепят. За тях ген. Румен Радев е единствената реална надежда за промяна и смислено управление на страната“.
На 20 декември миналата година в Несебър движение „Трети март“ започна процедура по създаване на политическа партия със същото име – „Трети март“.
Председателят на движението Тихомир Атанасов обяви пред журналисти, че инициативен комитет ще подготви учредителен конгрес и необходимите стъпки за регистрация на политическата формация. Атанасов заяви, че движението подкрепя политиката на президента Румен Радев и го приема като свой неформален лидер, като това е форма на гражданска подкрепа.
Тихомир Атанасов обяви още намеренията на партия „Трети март“ да участва в следващите парламентарни избори. По данни на Атанасов организацията има около 5 хиляди членове.
Още преди това обаче – 1 ноември, държавният глава Румен Радев заяви, че движението „Трети март“, движението за президентска република и други производни организации нямат нищо общо с него и президентската институция.
След проведеното събрание в Несебър – на 22 декември миналата година, прессекретариатът на президента публикува съобщение, в което държавният глава отново се разграничи от новосформиращата се партия „Трети март“ и заявката, че го възприема като свой „неформален лидер“:
„Държавният глава Румен Радев още в началото на ноември т.г. заяви, че Движение „Трети март“ и движението за президентска република, както и всякакви други производни, нямат нищо общо с мен и с президентската институция. Хората, които се представят за организатори на моя партия и които събират пари от мое име, са измамници и подставени лица на олигархията“.





















