31 нови случаи на коронавирус у нас, трима починали

0
26
Ген. Венцислав Мутафчийски Снимка: МС

Общият брой на заразените е 2100

Регистрирани са 31 нови случаи на коронавирус у нас. Общият брой на заразените е 2100. Това стана ясно на брифинг на Националния оперативен щаб. Сред заразените е и дете на 10 години.

Има и три нови положителни проби сред медицинския персонал у нас, така общият им брой става 228. Починали са трима души за денонощието, общо са 98 случаи. Един от починалите е от старческия дом в Кула, уведомиха от Щаба. 521 пък е броят на излекуваните от COVID-19.

Националният оперативен щаб ще продължи да работи и да следи обстановката в страната, уведоми началникът му ген.-майор Венцислав Мутафчийски.

Относно детските градини от щаба следят обстановката в Западна Европа. На сутрешно заседание с премиера Мутафчийски е изразил становище, че детските градини не бива да бъдат отваряни поне още седмица.

„Има клъстърно разпространение на болестта, което ние отчитаме като много добре. Ако продължим в същия дух, това дава по-големи шансове за нормален живот в бъдеще“, заяви Мутафчийски.

Относно КПП-тата началникът на оперативния щаб подчерта, че те не са факт от 6 май и няма как да се върнат с въвеждането на извънредна епидемична обстановка.

„Европейската комисия препоръчва реципрочни мерки, които съвпадат с препоръките на премиера Борисов – разговори между съседните държави за въвеждане на еднакви епидемиологични мерки“, обясни Мутафчийски. В момента се работи активно за изработване на правила за самолетно пътуване. Според началникът на оперативния щаб, за да има такъв вид туризъм, трябва да има ясни правила и ясни предписания. Докато те не бъдат изяснени, автомобилният туризъм остава приоритетен.

„Връщането не е връщане към живота, това е новата нормалност. Никой не говори за отпадане на физическа дистанция. Докато заразените бяха двама, ние нямахме никакви навици за този вирус. Сега вече дори и малките деца знаят, че трябва да си мият ръцете и да не се гушкат. Трябваше време“, заяви Мутафчийски и изрази увереност, че са постигнати повечето цели на карантинните условия – ниска заболеваемост, обучен персонал, малко смъртни случаи.

Относно възобновените трансплантации, се използват модели на френски и германски протоколи, за да се изработят и български. Разрешението на трансплантационната дейност е взето след разговор на щаба с министъра на здравеопазването.