Това сочат данните на регионалното министерство
2180 свлачища с обща площ около 218 000 дка са регистрирани на територията на България към 31 декември 2019 г. От тях активни са 847 с площ около 4800 дка. Това се посочва в писмен отговор на министъра на регионалното развитие и благоустройството Петя Аврамова на депутатски въпрос.
В района на Черноморското и Дунавското крайбрежие сред най-активните през последните години са свлачищата, засягащи републикански път I-9 между спирка „Кипарис-юг“ и „Кипарис-север“ и при спирка „Фара“, община Аксаково, Вилна зона „Фиш-Фиш“, Балчик, както и мащабните свлачищни процеси в Оряхово по републикански път ІІ-11.
През последните години са предоставени финансови средства на общини или са финансирани от МРРБ проекто-проучвателни работи на редица обекти.
България се характеризира с висока степен на свлачищна и ерозионно-абразионна активност. По прогнозни данни необходимите средства за проучване, проектиране, укрепване и мониторинг на свлачища на територията на страната, в т. ч. на обектите по Дунавското и по Черноморското крайбрежие, възлизат на над 800 млн. лв.
През 2019 г. Министерският съвет осигури допълнителни средства в бюджета на МРРБ за противодействие на свлачищни процеси. Подробности за свлачищата в страната можете да прочетете тук.
Одобрени за финансиране са 29 обекта, на които ще бъдат извършени проучвателни, проектни и строително-монтажни работи с обща индикативна стойност 63 018 267 лв.
Общините и АПИ кандидатстват самостоятелно с проектни предложения в МОСВ. Максималният срок за изпълнение на проектите е 37 месеца, от които 32 за физическото изпълнение на дейностите.
Отделно по договор от 16 октомври 2018 г. между МРРБ и ОПОС2014-2020 ще бъде извършен инструментален мониторинг на 26 свлачища. Предоставената безвъзмездна финансова помощ е в размер на 2 500 924 лв.