Те са поискали разяснение от премиера за изказването му, че „нашата роля е да сложим хора в прокуратурата и в комисията срещу корупцията“
Евродепутатите от мониторинговата група са сериозно обезпокоени от „войната, която българското правителство води срещу прокуратурата“, съобщава БНР.
Въпросите, които те отправиха вчера към кабинета, бяха и за решението на Конституционния съд, че назначаването на премиера Кирил Петков за служебен министър на икономиката през 2021 г. е незаконно заради невярната му декларация за отказ от канадско гражданство.
Питанията се съдържат в писмените въпроси на членовете на мониторинговата група към Комисията по граждански свободи, правосъдие и вътрешни работи в Европейския парламент и са качени в сайта на комисията.
Кирил Петков, министрите на правосъдието Надежда Йорданова и на културата Атанас Атанасов и главният прокурор Иван Гешев бяха изслушани вчера на закрито заседание на мониторинговата група.
След това те дадоха изявления пред журналисти, но никой от тях не каза, че такива въпроси са задавани.
Депутатите са поискали разяснение за публичните изказвания на премиера, че, „нашата роля е да сложим хора в прокуратурата и в комисията срещу корупцията“. Депутатите искат и писмени гаранции, че съдебната реформа у нас няма да бъде сведена до персонални смени.
От мониторинговата група искат Петков да обясни какво очаква от измененията в НПК и инициирания от парламента Закон за съдебната система, с който се цели бързото закриване на Специализирания наказателен съд, Апелативния специализиран наказателен съд, Специализираната прокуратура и Апелативната специализирана прокуратура.
Евродепутатите се интересуват какви ще са очакваните резултати от делата срещу редица олигарси, изправени пред тези специализирани съдилища и какви гаранции има, че не се правят опити за оправдаване на обвиняемите, представляващи големи икономически интереси, заинтересовани от прекратяването на следствието.
Главният прокурор трябва да отговори на какъв етап е разследването за корупция при строителството на автомагистрала „Хемус“ и защо е отказана защита на ключов свидетел.
На Иван Гешев е зададен и въпросът какви конкретни стъпки смята да предприеме, за да гарантира адекватно разследване на насилието срещу журналисти.
Евродепутатите питат също как е организирана процедурата по номинирането на български делегирани прокурори към Европейската прокуратура. Причина е отхвърлянето досега на общо 7 кандидатури от страната ни.