ГДБОП удари шайка данъчни измамници, ощетили бюджета с 5 млн. лева

0
77
Иззети са множество кашони с мобилни телефони, смарт часовници и друга техника без документи Снимка: Фейсбук/ ГДБОП

Схемите работели през продажби на телефони и техника

ГДБОП разкри група за данъчни измами чрез продажби на мобилни телефони и техника. Това съобщиха от дирекцията на официалната си фейсбук страница.

Акцията е проведена на 26 юни в София и Варна под надзора на Софийската градска прокуратура. В хода на разследването е установено, че чрез контролирани търговски дружества са извършвани вътреобщностни покупки на мобилни телефони, които впоследствие са търгувани на вътрешния пазар чрез физически магазини и онлайн платформи, без приходите от продажбата им да бъдат декларирани пред НАП.

Целта на схемата е избягване установяване и плащане на данъчни задължения – ДДС и корпоративен данък. Установената щета за бюджета до момента за периода 2022-2024 г. е за около 5 милиона лева. При проведените действия по разследването са претърсени 13 имота на територията на София и 12 във Варна.

Иззети са множество кашони с мобилни телефони, смарт часовници и друга техника без документи, компютърни конфигурации, лаптопи, флаш-памети, хард-дискове, касови апарати и документи – стокови разписки, платежни нареждания, фактури, електронни подписи и други, имащи отношение към воденото производство.

Задържани са 4 души на възраст между 25 и 57 г. от София и Варна. Работата по случая продължава.