КНСБ: Тревожен ръст в цените на храните, очаква ни тежка зима

0
188
доходи
Пламен Димитров, председател на КНСБ

Синдикатът настоява за ускорен ръст на заплатите с 12.5%

Сериозен ръст на цените на основни храни от потребителската кошница, на горивата и на отоплението, прогнозират синдикатите от КНСБ. Твърдението им е на база на две техни проучвания, които сравняват поскъпването в рамките на година, както и увеличението на цените през септември спрямо август, съобщава Dariknews.

Синдикатите отчитат, че за година има ръст в цената на олиото от 43%, 10% на брашното и картофите, 8% при яйцата и по 2 и 3% при цените на млякото и сиренето.

На годишна база хлябът е поскъпнал с около 5,5 на сто. Според КНСБ общият индекс на цените на производител в промишлеността достига до 17.9% през месец август, което говори само едно – очаквано поскъпване и на продуктите в потребителската кошница.

Проучването на синдикатите показва и 30% ръст при цената на бензините и 51% на пропан-бутана.

Така се оформя прогнозата им за инфлация от над 6% до края на годината, която ще се усети най-силно при бедните домакинства.

„Нашите очаквания са за двуцифрено нарастване на цените на топлоенергията от 1 януари 2022 година за битовите потребители. Затова настояваме за преразглеждане на механизмите на целевата помощ за отопление. Близо 2,3 млн. българи очакваме тази зима да ограничат разходите си за отопление поради недостиг на средства“, заяви синдикалният лидер Пламен Димитров.

За да се компенсира поскъпването, КНСБ настоява за ускорен ръст на заплатите с 12.5%. Средногодишният ръст на минималната работна заплата следва да е със 17.5%, което ще осигури постигането на съотношение минимална – средна работна заплата 50% към 2025 година, посочват синдикатите. Те искат още от 1 ноември 2021 г. размерът на минималната заплата да бъде увеличен на 700 лв., а от 1 януари 2022 г. на 764 лв.

Също така КНСБ настоя от 1 декември да се прилага официалната линия на бедност в размер от 460 лв. и през нея да се изчислят всички плащания за социално подпомагане на уязвимите групи.