„Огромна синергия“, меморандуми и работни групи ще подобряват живота на хората в двете страни
Никакъв напредък в отношенията между България и Северна Македония по най-важните теми не бе постигнат след срещата между премиерите Кирил Петков и Димитър Ковачевски. Става дума за въпроси, свързани с историята и правата на българите в Северна Македония.
Вместо това на брифинга на двамата премиери се говореше за синергия, работни групи, меморандуми, проекти и др. под.
Не бяха споменати исканията на България от 2019 г. за реабилитация на жертвите на комунизма, махане на табелите с „български фашистки окупатор“ и езикът на омразата – с това щели да се занимават двете външни министерства.
„Имаме вече три меморандума – за земеделието, за малките и средни предприятия и за развитието на жп връзката София- Скопие. Всeки министър постави поне 10 реални задачи в работните групи. Следващата среща на работните групи е само след една седмица. Историческата комисия набеляза поне три срещи в следващите 4 месеца и те имат много оптимистичен и прогресивен поглед към общата ни задача. Вижда се огромната ни синергия, когато има добросъседство. Икономическо развитие на целия регион, което гражданите на двете държави ще усетят с измерими подобрения на стандарта на живот“, каза премиерът Кирил Петков.
Петков бе попитан ще прави ли промени в българския състав на съвместната , историческа комисия, за което намекна преди ден външният министър на Северна Македония Буяр Османи.
„Професорите от двете страни са готови на конструктивен тон, в този момент няма да правим кадрови промени“, отсече Кирил Петков.
Очакванията в Скопие бяха от българска страна да бъдат включени учени, които да направят отстъпки по отношение на историята и съдържанието на учебниците, но това засега няма да се случи.
Попитан дали българите ще бъдат добавени в конституцията на Северна Македония като държавнотворен народ, което би гарантирало правата им, македонският премиер Димитър Ковачевски рече:
„Различните държави имат различен вид уредби на правата на малцинствата. При нас индивидуалните права се упражняват колективно. Нормален процес е да се вкарат българите в конституцията в процеса на присъединяване, когато ще имаме и други изменения в конституцията.“
А на въпрос дали кризата в Украйна би забавила напредъка по двустранните отношения, Кирил Петков заяви:
„Всеки човек в нашата позиция, приемайки работата на премиер, знае, че всеки ден ще има кризи за решаване – COVID, цени на тока и на газа, Украйна… Ние не се страхуваме от кризи и вярваме, че ще ги решаваме. Когато в тази трудна обстановка се вижда реален прогрес, човек чувства, че има защо да става сутрин и да върши това, което върши.“
Същевременно БНТ, която снощи по програма трябваше да излъчи филма „Само защото бяха българи“ на Милена Милотинова, посветен на насилственото обезбългаряване на Вардарска Македония, замени лентата с филм от поредицата за викингите. Оказва се, че филмът е бил преместен за следващата седмица, когато ще се излъчи и предаване за Гоце Делчев, съобщи Клуб Z. Той може да бъде изгледан и в YouTube.
Запознати припомниха как точно преди посещението на бившия премиер Бойко Борисов в Скопие за подписване на договора за приятелство през 2017 г., там бе излъчен спортният филм „Трето полувреме“, пише Клуб Z.