Налице е една атмосфера, която не е позитивна в развитието на двете държави, заяви министър Милков след срещата си с Буяр Османи
Република Северна Македония ще изпрати новоприетия в страната закон за сдруженията и клубовете на Венецианската комисия, за да може тя да провери има ли някакви нарушения в него и да даде препоръки.
Това обяви македонският външен министър Буяр Османи след среща с българския си колега Николай Милков в София.
Институциите и МВнР трябва да водят сътрудничеството. Двустранните отношения са да не позволим други да ни отвличат от плана и да ни налагат друг план. Тъкмо културно-информационните центрове са начинът, по който двете държави трябва да контактуват и да обменят култура. Разбира се, гражданите имат право на сдружаване, но това трябва да бъде в духа на добросъседството и приятелството, каза Османи.
Внесохме закон в събранието, но целта му беше да се отговори на момента и да се възпрепятства това саботиране на общностите от страна на други причинители. Поради това, че са оспорени определени точки от този закон, аз предлагам да се изпрати във Венецианската комисия и тя да каже дали има елементи, които са спорни в този закон или не.
Искам да вярвам, че с колегата Милков ще направим всичко възможно, за да не позволим други да водят външната ни политика, други да кроят двустранните ни отношения. Заедно ще продължим да изграждаме европейско бъдеще за нашите поколения, каза още той.
Налице е една атмосфера, която не е позитивна в развитието на двете държави. Целта ни е да го преодолеем с това посещение, заяви Милков.
В специално видеообръщение снощи от София Османи заяви, че на срещите си днес с Милков и премиера Гълъб Донев ще поиска разкриването на официален културен клуб на РСМ в Благоевград, след като преди дни там беше открит “македонски културен клуб” на организация, забранена от закона.
Срещата се провежда часове, след като лидерската среща в Скопие за сондиране на мнението за наличието на мнозинство за промени в Конституцията и вписването на българите в основния закон на югозападната ни съседка показа, че такова към момента няма, а опозицията поиска предсрочни избори.
Налице е една атмосфера, която не е позитивна в развитието на нашите отношения и именно това се опитваме да преодолеем. Наред с това, което обсъдихме за съществуващи пречки – ситуацията с клубовете и вписване на българите в конституцията, се спряхме и на положителните неща, които се случиха и сякаш остават в сянка – постигане на търговски стокообмен в размер на над 1 млрд. лв, което е прецедент. Никога досега не е имало такъв стокообмен. Спряхме се и на стъпките, които ще доведат до допълнително увеличаване на търговските обороти. Спряхме се и на ролята на България на Балканите заедно със строителството на интерконектора и в тази връзка бе подписано споразумение за връзката между Кюстендил – Жидилово, каза Милков.
Относно намерението на РСМ да закупи ток от България, това, което страната ни направи, е, че работихме на различни нива с ЕК, включително президентът, а и аз като външен министър. Работихме упорито за това пакетът за Западните Балкани да не включва само зелен преход и икономически ефективна енергетика, но и за пакет от финансови средства, който да покрие нуждата на страните от Западни Балкани за предстоящия зимен период. РСМ също има своя дял в него и се надяваме, че сме допринесли за него, каза още той.
Говорихме и за динамиката на дейностите на междуведомствените групи, удовлетворени сме от нея. Смятам за успех подписването на договора за газово свързване и от развитието на търговските отношение, стокообменът е в размер над 710 млн. евро с тенденция да премине равнището на 1 млрд. евро, което ще е с 50% увеличение за същия период от миналата година. Това ще постави на пето място България в списъка ни със страни, с които извършваме най-голям стокообмен, заяви пък Османи.