Те се отнасят до отделни лица, които създадоха паралелна система, която отклони много пари от хората в България и възпрепятства особено реформирането на българската енергийна система
Санкциите по „Магнитски” са индивидуални и от тях може да страда само имиджът на санкционираните лица, но не и на българските граждани. Това подчерта ръководителят на Комитета по санкциите към Държавния департамент Джеймс О´Брайън в интервю за БНР.
„Санкциите нямат за цел да подкопават или да заобикалят българските институции. Те не атакуват никоя политическа партия. Те се отнасят до отделни лица, които създадоха паралелна система, която отклони много пари от хората в България и възпрепятства особено реформирането на българската енергийна система. И сега е време да се продължи по по-добър начин. Смятаме, че съдебната реформа е най-важната нова стъпка в антикорупционната реформа, която описах”, поясни ръководителят.
Той подчерта, че санкциите имат за цел да подсилят избора на България, който задълбочава нейната интеграция в Европа.
„И нейното сътрудничество със световните компании и при диверсификацията на енергийните източници. Важно е някои стари практики да бъдат идентифицирани и прекратени. Тези санкции следват доказателствата, с които разполагаме, и установяват, десетки милиони евро, които са били взети от българския народ и дадени в някои случаи на длъжностни лица, в някои случаи на чуждестранни компании. Целта на тези санкции е да се види, че България ще бъде в състояние да разследва и да спира подобно поведение, защото това е от решаващо значение, за да бъде пълноправен участник в световната икономика занапред”, обясни Джеймс О´Брайън.
„С нашите санкции ние казваме, че тези лица, а и някои хора, свързани с тях, нямат право да използват нашата финансова система, т.е. финансова система или банка, базирана на долари, и не могат да влизат на територията на САЩ. Санкциите са защитни за нас. Те се отнасят за това на кого е позволено да дойде и да играе по нашите правила. И ние смятаме, че лица, които са участвали в корупционно поведение, не трябва да участват в нашата система и или да посещават страната ни. Същото важи и за Обединеното кралство. Ако дадено лице смята, че сме сгрешили, то трябва да дойде и да оспори решението ни в нашите съдилища. И това се случва постоянно. А ние имаме много добри резултати. Така че въпросът е дали има достатъчно доказателства и дали те са известни на всички, които трябва да ги знаят? В известен смисъл санкциите са за защита на нашето общество и институциите, които трябва да знаят подробности, ще ги знаят.”
Ръководителят на Комитета по санкциите към Държавния департамент беше категоричен, че правилата са за всички, независимо откъде сте
„Знаете, че България е член на ЕС и съюзник в НАТО. И затова, ние стигаме до тези решения за санкции с голяма неохота. И знаете ли, отнема няколко години, за да се съберат доказателствата. Това е различна ситуация от случващото се с Русия, която е нахлула в суверенна държава и активно извършва масови нарушения на международното право всеки ден. Така че, санкциите там се движат с много по-бързи темпове”.