При операция „Паяжина“ с дронове, докарани с камиони, бяха поразени три летища
Службата за сигурност на Украйна (СБУ) е провела най-мащабната си операция в дълбокия тил на Руската федерация досега. Над 40 стратегически бомбардировача са били ударени с дронове по време на акция, готвена повече от 18 месеца, съобщават украински източници.
Според информация на източник от СБУ, предадена чрез популярния украински Telegram канал на Игор Лаченков, операцията с кодовото име „Паяжината“ започнала с нелегално транспортиране на FPV дронове на руска територия. След това били прехвърлени мобилни дървени сандъци, инсталирани върху камиони. Именно от тях, скрити от радарен и визуален контрол, дроновете били изстрелвани дистанционно.
Операцията е завършила с успешното изтегляне на всички украински агенти, участвали в удара, съобщи NOELREPORTS в социалното мрежа X.
Източник на Kyiv Independent посочва, че повече от 40 самолета, сред които А-50, Ту-95 и Ту-22 М3, са били поразени. Един от основните ударени обекти е военновъздушната база „Белая“ в Иркутска област.
Украински видеокадри показват редици от горящи бомбардировачи – кадри, които Kyiv Independent засега не може независимо да провери, но които пораждат сериозни въпроси за уязвимостта на руската стратегическа инфраструктура.
Какви самолети са ударени?
А-50 (AEW&C самолет): Руските „летящи радари“ играят ключова роля в откриването на украински ПВО системи и насочване на изтребители. Русия разполага с под 10 такива самолета, всеки на стойност около 350 милиона долара.
Ту-95: Емблематичният съветски бомбардировач, който може да носи до 16 крилати ракети. Макар и стар, той остава опасен – благодарение на своя обхват и ефективност.
Ту-22М3: Свръхзвуков далекобоен бомбардировач, използван за удари по украински градове. Често стартира от бази в Централна и Източна Русия.
Операцията „Паяжината“ представлява прецедент с огромна стратегическа стойност подкопаваща самочувствието на руската армия в навечерието на нови украински офанзиви.





















