20 посланици от ЕС присъстваха на конференцията на Тръмп, българският Георги Панайотов не беше сред тях

0
489
Георги Панайотов

Дипломатите искат да осъществят личен контакт с евентуални играчи в бъдещата администрация

Ясен Дараков, bgvoice.com

Когато републиканците се събраха в Милуоки да коронясат Доналд Тръмп в третия му опит за Белия дом, изглеждаше, че той е сигурният победител на изборите през ноември. Европейските партньори на САЩ бяха очаквано притеснени от евентуална промяна във Вашингтон, но за разлика от 2016 г., нямаха намерение да допуснат една и съща грешка. Преди 8 години те бяха изненадани от неочакваната победа на Тръмп и още по-неподготвени от липсата на близки и лични контакти с хора от неговото обкръжение. Сега европейските дипломати изглеждаха това да не се повтори.

20 посланици от ЕС и още от други държави по света присъстваха на партийната конференция на Републиканската партия, участваха в паралелни събития и правеха срещи със съветниците на Тръмп по хотелски ресторанти и барове. Една държава обаче отсъстваше – България. Посланикът във Вашингтон Георги Панайотов, който от парламентарната трибуна беше наречен „скъпо-платен турист“, не пътува до Милуоки. Интересите на България не бяха представени в срещи с хора, които може да са част от бъдещето управление във Вашингтон.

Междувременно в интервю за NOVA г-н Панайотов заяви, че се информира за събитията в САЩ „от телефона“.„Бях в резиденцията и тъкмо си гледах телефона, то човек в днешно време какво друго да прави и просто на секундата научих за това какво е станало с Тръмп. То е ясно какво стана – опит за покушение върху живота на Тръмп, ясно е кой е стрелецът, няма данни това да е нещо организирано, тероризъм“, каза г-н Панайотов.

Дипломати от Гърция, Румъния, Полша и много други страни от ЕС бяха в Милуоки, осъществявайки контакти с хората от политическото обкръжение на кандидатът на републиканците. Всички се опитваха да разберат какво би означавала за тях и света завръщането на осъденият за 34 углавни престъпления Тръмп в Белия дом. Единственият български дипломат, забелязан поне за ден в Милуоки, беше генералният ни консул в Чикаго Светослав Станков. Дългогодишният ни посланик в САЩ Елена Поптодорова присъстваше на конференциите и на двете партии.

Изданието Politico съобщи, че повече от 17 посланици са били на събития в Милуоки като част от републиканската конференция, включително от Азербайджан, Дания, Гърция, Ирак, Норвегия, Сингапур и Украйна. NBC News също потвърди присъствието на посланици от Обединеното кралство, Австралия, Канада, Полша, Франция, Ирландия, Израел и Европейския съюз.

Посланикът на Великобритания в САЩ Карън Пиърс каза, че тя и нейният екип са прекарали вечерите си между ложите във Fiserv Forum, където се провеждаше конгреса, разговаряйки със съюзници на Тръмп, старши служители и други видни републиканци.

Надеждата е „да научим нещо повече за това, което би накарало администрацията на Тръмп да работи – Тръмп 2.0“, каза Пиърс, която връчи акредитивните си писма на Тръмп при пристигането си във Вашингтон през последната му година на поста. По-късно същия ден бившият британски министър-председател Лиз Тръс премина през охраната на достолепния хотел Pfister, където вътре, под изрисувани стенописи, републикански стратези и лобисти говориха с гостите на хотела и тайните служби на САЩ. Там беше отседнал и самият Доналд Тръмп.

В сряда в същия хотел беше забелязан и генералният консул на България в Чикаго Светослав Станков. По-късно във Facebook той написа, че се е срещнал с „много приятели на България, сред които AJC – American Jewish Committee и Инам Коен, генерален консул на Израел.“ Г-н Станков публикува снимки от конференцията във вечерта когато говори кандидатът за вицепрезидент на Тръмп – Джей Ди Ванс. Помолен за коментар, г-н Станков препрати към пресцентъра на Министерството на външните Работи. Оттам все още не са отговорили на нашия имейл с въпроси. Не е ясно дали пътуването за един от четирите дни на конференцията е било негова самоинициатива или координирано със София. Щата Уисконсин е част от консулския окръг на ГК-Чикаго.

По същото време, на горния етаж на хотел Pfister Волфганг Ишингер, ръководител на фондацията на Мюнхенската конференция по сигурността и бивш германски посланик в САЩ, се обърна към събрание на републиканци и международни служители, като каза: „Никога не сме били по-зависими от САЩ“.

В друг хотел – точно на границата на периметъра за сигурност – Trade, отново в сряда, стана център на още лобизъм. Медийният магнат и собственик на подкрепящия републиканците канал FOX News Рупърт Мърдок влезе с новата си съпруга за ранна вечеря. На няколко метра от него беше бившия икономически съветник на Тръмп Гари Коен. Съветникът на бившия президент Роджър Стоун беше в бара и ядеше пържола. Инвеститорът Омид Малик разговаряше с приятели. Там бяха и група британски дипломати. Лара Тръмп и други членове на семейството минаха през фоайето, на път към арената на конгреса. Всичко това се случи в продължение на един час и напомняше за дните, когато хотелът на Тръмп във Вашингтон се превърна в магнит за неговите съюзници и всеки, който се надяваше да ги направи контакт с тях.

Дипломатическата вълна се превърна в тема на разговорите по време на обяди и вечери в орбита на Тръмп, който се радва на ново внимание, очевидно засилило се след ужасното представяне на президента Джо Байдън в дебата преди четири седмици. „Има признание, че те няма да допуснат грешките от 2016 г., когато отказаха да признаят, че Тръмп може да спечели“, каза Кенет Уайнщайн, почетен президент на института Хъдсън и номиниран от Тръмп за посланик на САЩ в Япония. „Хората не искат отново да бъдат хванати неподготвени.“

Неподготвена отново изглежда България, чийто посланик във Вашингтон не е намерил за уместно да присъства на партийната конференция на Републиканската партия заедно с колегите си от Европейския съюз. А сега няма как да отиде и на тази на демократите в Чикаго, защото това би нарушило дипломатическото правило за еднакъв контакт с представители на двете партии по време на избори.