30% скок на употребата на дрога за 4 г., 36 нови видове са открити у нас през 2024 г.

0
22
Бисквити с канабис Снимка: Нова

93% от българите пият алкохол

С 30% е нараснала употребата на наркотици за последните пет години, откритите нови видове дрога през миналата година у нас са 36, а 93% от българите пият алкохол. Тези данни станаха ясни от проучване на Националния център по обществено здраве и анализи по време на кръгла маса в Народното събрание на тема „Актуално състояние на държавната политика
в областта на намаляване на разпространението и употребата на наркотични и психоактивни вещества в България“. Тя е по инициатива на „Продължаваме промяната“ и под патронажа на председателя на парламента доц. Наталия Киселова.

Увеличението на употребата на наркотици се забелязва по нарастващия брой хора, които са пробвали дрога поне веднъж в живота си. През 2005 г. те са 5,2%, до 2020 г. е имало леко повишение до 9,5%, до голямо увеличение до почти 13% през 2020 г., т.е. 13% от населението между 15 и 64 г. е употребявало наркотици поне веднъж в живота си. Това увеличение от 2020 г. до 2024 г. е 30%.

Водещ наркотик е канабисът, после са амтефамините и екстази, а хероинът и кокаинът са с ниски проценти на употреба. Повишава се най-много употребата на канабис.

Проучването е опитало да установи и причините за употреба на наркотици. Водеща причина е любопитството – 63%. 35% от анкетираните са пробвали за удоволствие, на трето място е „скука, за разнообразие“ – 21%. „Значи 21% от населението нямат друго занимание освен да вземат наркотици. Значи на тези хора трябва да им се намери занимание“, посочи проф. Пламен Димитров – директор на НЦОЗА. „Защото е модерно“ са отговорили 17%.

Общо 13% от всички българи са пробвали наркотици поне веднъж в живота си – 17% от мъжете и 9% от жените. Обикновено младежите около 16 г. посягат първо към инхаланти и халюциногени. Дизайнерската дрога най-често идва от приятели и дилъри, не от интернет.

Само 7% от населението са пълни въздържатели от алкохол. 2/3 от населението е пило алкохол през последния месец. Висок се оказва и процентът на хората, които често се напиват. Ежедневните пушачи са 37%. Над 70% от хората дори не са пробвали да ги откажат. Най-често го правят заради здравословен проблем.

„Обикновено свързваме употребата на алкохол и наркотици от подрастващи. Като станат възрастни те са „пример“ за своите деца, но стават и болни възрастни, което се отразява на здравната система. Свидетели сме вече на употреба на вещества, които водят до фатални инциденти. Ролята на семейството за формиране на навици у подрастващи да живеят здравословно и да имат отговорно отношение към своя животи здравето като ценност уви е почти унищожена“, каза Наталия Киселова.

Според нея тютюнопушенето сред децата е национален проблем. Тя цитира проучването на НЦОЗА, според което над 30% от учениците са пробвали цигари, над 40% са пробвали цигара за първи път между 14 и 15 г. Пушачи са 27,9% ученичките и 21,5% от учениците. Всеки четвърти ученик е подложен на пасивно пушене. Около 10% пушат електронни цигари, а 17% – наргилета. Все повече спада и възрастта, на която за първи път децата пробват алкохол. Средната начална възраст на алкохолна консумация е 13 г., т.е. още преди гимназия. Средно 48% от непълнолетните употребяват алкохол. Повече от половината момчета на 15-16 г. са съобщили за поне един случай на епизодична употреба на алкохол през последния месец, което е много над средното за Европа, изтъкна Киселова.

През миналата година са идентифицирани 36 нови видове наркотици от различен вид – вейпове, прахчета, течности, хранителни продукти като бонбони и кексчета и други. Броят им е аналогичен с предните години, като през 2021 г. са докладвани най-много – 47 нови видове наркотици. „Въпрос на време е тези нови психоактивни вещества да бъдат докладвани и в България“, каза Киселова.

„Тези факти показват само едно – това е проблем, по който трябва да започнем да говорим много по-сериозно, а не инцидентно, защото сме изправени пред много сериозни заплахи за живота и здравето на наши подрастващи, което значи заплаха за здравето на нацията, следователно и за националната сигурност. Надявам се утре освен политическото говорене този въпрос за бъде повдигнат също“, завърши председателката на парламента.

Утре президентът Румен Радев събира партиите и службите на КСНС на тема разпространението на наркотици. Доц. Васил Пандов – депутат от „Промяната“, който бе модератор на кръглата маса, обясни, че организирането на конференцията е започнало доста преди да стане ясно, че президентът организира КСНС на същата тема. Конкретният повод за събитието фаталният инцидент от първите часове на Новата година на момче от Плевен.

„Колегите имаха желание още в началото на календарната година по проблеми, които всеки вижда в своето ежедневие и през медиите. Това е проблем, който през годините за съжаление се задълбочава“, каза Киселова.

„Всяка една страна, която иска да има бъдеще, трябва работи за намаляването на разпространението на психоактивни вещества“, каза доц. Васил Пандов. „Фокусът върху днешните дискусии е намаляването на търсенето. Това е тема, която засяга както нашата образователната система, така и семейството и обществото като цяло, превенция и информационни кампании“, допълни той. Следващото, което трябва да се има предвид, е намаляването на негативните последици. Той самият призна, че в Софийския университет, където той преподава, не е бил свидетел на много активни кампании на тема психоактивни вещества.

„Всички тези мерки до голяма степен имат някакво изражение като публично финансиране. Вярвам, че след тази и утрешната дискусия при президента Радев те ще намерят изражение и в държавния бюджет за 2025 г.“, каза Пандов.

За първата част на събитието бе предвидено и участие на министрите Даниел Митов, Силви Кирилов, Борислав Гуцанов и Красимир Вълчев, за да разкажат за ролята на министерствата в борбата с цигарите, алкохола и наркотиците, но се оказа, че нито един от тях не е дошъл. От парламентарните групи имаше представители на ГЕРБ-СДС – бившият МВР министър Христо Терзийски, ПП-ДБ – бившият премиер акад. Николай Денков и Татяна Султанова, и Хюсеин Хафъзов от „ДПС – Ново начало“.

„Национална програма или концепция за това как да учим младите хора да живеят здравословно. Това трябва да включва правилен хранителен режим, избягване на нездравословни храни, напитки и вещества и спортувайки. Ние се концентрираме върху този бич, но ако концепцията е обща и включва цялостно здравословен начин на живот, това ще възпита младите хора на отговорност към себе си околните“, каза Хюсеин Хафъзов. Втората му идея е да се привлекат по-голяма група граждански организации и вероизповедания, които също да се включат. „С тях имаме възможност да влияем на голяма група хора“, обясни депутатът Хафъзов.

Предстои ПП-ДБ да внесе предложение за формиране на временна комисия в парламента на тема ограничаване на търсенето и разпространението на наркотици. Наскоро депутатите се обединиха за създаване на такава комисия за проблемите с безопасността на пътищата – проектът е вече внесен, предстои и да бъде гласуван.

Мерки за проблема предстои да предприеме и Столичната община, увери заместник-кметът Надежда Бачева. Тя обясни, че има „жестока стигма“ срещу хората, които страдат от наркотични зависимости. Има проблем с намирането на терени за организациите, които работят с такива хора. В София няма безплатен център за лечение и рехабилитация. „Това от моя гледна точка е огромен проблем. Смятам да го подложа на дискусия, защото хората, които нямат средства, не може да бъдат оставени без лечение. Държавните болници почти винаги са пълни, и ние работим на принципа „няма човек – няма проблем“, каза Бачева и подчерта, че проблемът е национален, а не само в София.

„Борбата с наркотиците е въпрос на живот и смърт. Хората, които употребяват наркотици, умират 40 пъти повече от другите“, каза д-р Александър Канчелов, президент на Българската асоциация за метадоново лечение и на клиника „Канчелов“.

Задава се вълна от задаваща се смърт заради предозиране с фентанил. Ерата на фентанила удари САЩ и там вече умират 100-120 хил. души, голяма част от които заради предозиране с фентанил. Той вече е в България и тази тема предстои. Той е 50 пъти по-силен от хероина и 100 пъти по-силен от морфина. За последната година в България наблюдаваме рязко увеличение на смъртни случаи от предозиране с фентанил, каза д-р Александър Канчелов. Той обясни, че има около 17 хиляди души, които употребяват опиоиди, но под 3000 от тях се лекуват с метадонова терапия. Във Франция над 70% от зависимите се подлагат на такава терапия, а в Португалия – над 90%. У нас мрежата от центрове за методаново лечение е със свободни места и това е пропуснат капацитет. Д-р Канчелов постави като цел поне тройно увеличение на лекуващите се, за да се догони поне европейският минимум.

Младите хора се увличат, фентанилът вече е навсякъде и рискът от предозиране е голям, предупреди той.

В момента Държавната психиатрична болница за лечение на наркомании и алкохолизъм има 40 легла. От тях десет са за детокс, а други 20 – за лечение по метода „Минесота“.

Източник: 24 часа