Атанас Илков: Полицията в Плевен засече купувач на гласове, който е настоящ депутат

0
237
Атанас Илков Снимка: БТА

МВР няма данни държавни институции да са ползвани като бухалка, какъвто въпрос зададе вчера президентът Радев

При досъдебно производство, водено от ОД на МВР – Плевен, МВР попадна на кандидат за депутат и настоящ народен представител, който е опитвал да купува гласове. Сигналът е изпратен в Софийската градска прокуратура. Само тя може да разследва хората с имунитет. Това съобщи вътрешният министър Атанас Илков и обеща повече детайли по случая на по-късен етап. Нямал обаче разрешение от наблюдаващия прокурор да спомене кой е той.

Резултатите на МВР по всички показатели надвишават във всички категории тези на предходния вот, каза още Илков. 984 са сигналите за купуване на гласове, а на миналите избори през юни са били 622. Това е увеличение с 58,2%. Той обясни, че е изчакал резултатите да бъдат обявени окончателно от ЦИК. Изпратил е доклад и до премиера и до президента. Той обаче не е окончателен и ще бъде допълван. Ще има и доклад след 30 дни. Той ще е на междуведомственото звено, заедно с прокуратурата и ДАНС.

МВР няма данни държавни институции да са ползвани като бухалка, какъвто въпрос зададе вчера президентът Румен Радев.

Окончателен отговор за това кой е купувал гласове обаче може да се даде след приключването на разследванията. В някои от сигналите пише за коя партия е купувал гласове човек, а в други – не. Затова и МВР няма данни за коя партия са купувани най-много гласове, трябва да се анализира ръчно, посочи Илков. Той категорично отрече МВР да е съдействало за купуване на гласове и поиска всеки, който има такива данни, да ги обяви незабавно.

128 са образуваните досъдебни производства, а преди са били 103, което е нарастване с 24,3%. 115 от тях са за нарушаване на политическите права на гражданите, а 73-ма души са били задържани. Арестуваните на миналия вот са били 67, което е увеличение с 9%.  МВР е издало и 1934 предупредителни протокола, което е с над 500 повече от на предния вот. Ведомството е провело и 227 акции –  60 повече от на изборите през юни.

От 984 сигнала за нарушаване на изборното законодателство 724 са свързани с купуване на гласове. 80 са за неправомерна агитация, 14 за унищожаване на имущество, 3 за корпоративен вот и 163 за други нарушения, свързани с изборния процес.

Имаше и екипи от 187 полицая от Главна дирекция „Национална полиция“ в цялата страна. Те извършваха контрол и участваха пряко в проверка на сигнали с фактическа и правна сложност, за да избегнем спекулации, че проверката може да не е била обективна, обясни Илков.

Той спомена и списъците, разпространени от фейсбук страницата „Българските елфи“. Обясни, че в тях няма факти и конкретика, някои от хората са с прякори, други – с инициали. МВР обаче проверило всички – общо 245 души. Имало починали и 15 души, които били в чужбина. 25 души не са били открити на адресите си, нито имат актуални мобилни телефони. Един от сигналите е бил пускан и за 49-ото, и за 50-ото НС. Илков обясни, че това е „кампанийно подаване“ на сигнали без факти и обстоятелства.

МВР не е намерило нищо по-различно от случилото се на предходните избори. Въпреки това ведомството е проявило по-голяма активност и няма нито един пренебрегнат сигнал. В списъците присъствал и шефът на полицията в Пазарджик. Сигналът е подаден на прокуратурата в областния град.

Има и ефективна присъда на купувач на гласове. Тя е 6 месеца затвор и е издадена от Районния съд в Плевен.

Искам отново да припомня, че основната задача на МВР бе да осигури обществения ред, да осигури охраната на изборните книжа, на машините и на секциите, каза Илков. И добави, че избирателната активност се е вдигнала и заради неуморната работа на полицаите по време на акцията срещу купуването на гласове.

Източник: 24 часа