Пловдивският панаир по последни данни е с над 100 млн. загуба, натрупана през годините, заяви министърът
„По данни от 2022 г. износът на специализирана оръжейна продукция е нараснал с 200%. Това е около 1,6-1,7 млрд. евро, или около 220% ръст спрямо 2020 г.“, заяви икономическият министър Богдан Богданов в „Денят започва“ по БНТ.
„Пловдивският панаир по последни данни е с над 100 млн. загуба. Натрупана през годините. Може би неефективно управление, може би целенасочено неефективно управление на Пловдивския панаир. Тепърва се анализират данните“, каза Богданов.
Миналата седмица министерството на икономиката е завело искова молба за спиране на апрортирането на акциите към Пловдивския панаир към дружеството на Георги Гергов.
„Тепърва съдът ще каже кой е виновен. За нас беше важно първо да се спре вписването, което трябваше да стане в началото на юни и Пловдивският панаир в голямата си степен да бъде в частни ръце. Ще следим развитието на съдебния процес. Тук не е само Министерството на икономиката, получихме подкрепа и от МС“.
Нещата, които се случват в ДКК, са познати на обществото, но няма промяна, посочи министърът. Проблемите са хронични – неефективно управление, възлагане на проекти без обществени поръчки.
„Едната компания е „Монтажи“, другата е „Ел Би“, там също видяхме проблеми, определени пари липсват. Ние обаче трябва да получим обратна връзка от компетентните органи, които са алармирани още 2021 г., когато министър на икономиката беше Кирил Петков“.
По думите му индустрията се развива и целта е да продължим развитието ѝ, както и модернизацията на производство. „Стараем се да осигурим и една сигурна среда за хората, които работят в тези заводи“, заяви министърът.
По данни на БНБ 2022 г. е втората от последните 15 години с най-висок ръст на инвестициите, каза още Богдан Богданов.
„Продължаваме този тренд и през 2023 г., като за първите четири месеца БНБ отчита около 60% ръст на инвестициите в България, това са предварителни данни“.
Най-голям интерес има към регионите, които са инвестирали в инфраструктура – Пловдив, а през последната година и Бургас, който миналата година е бил на първо място по привличане на преки чуждестранни инвестиции с инфраструктура и добре подготвени индустриални зони.
„С приоритет ще работим за Северна България, особено заради връзките север – юг, които ще се подобрят заради влизането в Шенген. Например Русе, Плевен, Видин, това са региони, които тепърва ще се развиват и изискват усилия най-вече за инфраструктурно обезпечаване, но и подходяща работна ръка“.
Данъчната ни политика и в момента е атрактивна за голяма част от инвеститорите, но трябва актуализация на закона за насърчаване на инвестициите, посочи министърът. Трябва да имаме нови насърчителни мерки и те да бъдат насочени към сектори с реална висока добавена стойност.
„През последните месеци наблюдаваме засилен интерес към конкретни райони и индустрии от страна на инвеститорите. Основно производствени предприятия. В последния месец всеки ден провеждам срещи с международни инвеститори. Виждаме оптимизъм у тях, особено около предстоящото присъединяване на България към Шенген, еврозоната“, каза министър Богданов.