Богдан Богданов от ПП/ДБ като министър платил 1.7 млн. на адвокатска кантора, а във ведомството имат 20 юристи

0
297
Богдан Богданов КАДЪР: bTV

В договорите за правна помощ са уговорени и допълнителни хонорари от 830 000 лв., които се дължат на избраното адвокатско дружество

Министерство на икономиката и индустрията разполага с правна дирекция, в която към момента работят близо 20 юристи. Въпреки това предишният министър Богдан Богданов сключил 4 договора за правна помощ с една и съща адвокатска кантора, с която е уговорил хонорари за над 1,7 милиона лева. Правната дирекция на министерството е държана настрана от въпросните дела и не е участвала в тях.

Това стана ясно днес при изслушването на сегашния министър Петко Николов в парламента.

Въпросната адвокатска кантора завела 6 съдебни дела, по които от бюджета са изразходвани над 5,6 млн. лв. само за държавни такси. В договорите за правна помощ са уговорени и допълнителни хонорари от 830 000 лв., които се дължат на избраното адвокатско дружество. Сумите са дължими след успех на първа инстанция, без да е договорено условие, че първоинстанционното решение следва да е влязло в сила в полза на министерството.

Това поставяло министерството на икономиката в ситуация да дължим плащания в огромни размери към избраната от предходния министър адвокатска кантора, въпреки обстоятелството, че решението на първоинстанционния съд се обжалва пред по-висша инстанция. Според юристи обаче дали има безстопанственост в решението, с което се аутсорсва правната дейност на министерството на икономиката през частни адвокатски дружества за милиони левове, може да каже прокуратурата.

Нов договор между държавното предприятие „Ел Би Булгарикум“ и японската компания „Мейджи“ се очаква да се подпише през септември или октомври.

„Ако действително нещата вървят добре, може би към края на септември или началото на октомври, ние ще имаме нов договор за новата производствена база, за новите щамове, което ще бъде гаранция за едно изключително печелившо развитие на това предприятие с оглед договора, който с „Мейджи“ ще подпишем след това“, каза министърът.

Той напомни, че от 15 юли е сформирана междуведомствена работна група за изготвяне на становище за преговорния процес, за да се гарантира в максимална степен защита на правата на България и на „Ел Би Булгарикум“, както и за постигане целите на проекта за стратегическо партньорство между дружеството и японската „Мейджи“. В тази работна група, освен представители на икономическото ведомство, участват и експерти от Патентното ведомство, ДАНС, ДКК и държавното дружеството.

„До момента са проведени няколко заседания и сме пред финализиране на проект на договор, който ще бъде предоставен при предстоящото идване на представители на „Мейджи“ в началото на септември“, каза министърът и изрази надежда да „няма някакви тежки клаузи“, които да бъдат причина за да не се стигне до подписване на договора.