Бюджетната комисия задължи правителството да ускори влизането в еврозоната

0
78
Снимка: pixabay

Проектът на решение е внесен от Бойко Борисов и група народни представители от ГЕРБ-СДС

Комисията по бюджет и финанси гласува решение, с което задължи служебното правителство да ускори процеса по практическата подготовка за приемане на еврото в България. Проектът на решение е внесен от Бойко Борисов и група народни представители от ГЕРБ-СДС.

В мотивите е посочено, че заради политическата нестабилност и липсата на редовно правителство е нужно да се постигне консенсус около приоритетното приемане на закона за въвеждането на еврото в този парламент.

Вносителите искат:

Министерският съвет, в координация с Българската народна банка и другите отговорни институции, да завърши до края на 2024 г. изготвянето на нормативната рамка по прилагането на Закона за въвеждането на еврото, с оглед на правната и институционална сигурност за бизнеса и гражданите.

Министерският съвет, в координация с Българската народна банка и другите отговорни институции, да завърши процеса на техническа подготовка за приемане на еврото не по-късно от края на първото тримесечие на 2025 г.

Министерският съвет, в частност Министерството на финансите, да осигури чрез фискалната политика спазването на номиналните конвергентни критерии за държавен дефицит и дълг, както и за дългосрочния лихвен процент, като същевременно синхронизира действията си с Българската народна банка за изпълнението на критерия за равнище на цените.

Република България приема еврото при запазване на официалния валутен курс на лева към еврото, равен на централния курс от 1,95583 лева за 1 евро.

Поставените срокове към Министерски съвет и Българската народна банка се оказаха проблем. Служебният финансов министър Людмила Петкова обясни, че до края на 2024 г. няма да има решение от Съвета на Европейския съюз за въвеждане на еврото, което означава, че изпълнителната власт няма да може в този срок да изготви нормативната рамка.

Петкова припомни, че когато изпълним критерия за ценова стабилност, ще изпратим ново запитване за изготвяне на конвергентни доклади и Европейската комисия, която, от своя страна, ще се произнесе до шест месеца.

В хода на дискусията от ПП-ДБ предложиха горепосочените изисквания към изпълнителната власт да бъдат записани като задължителни в тримесечен срок от решението на Европейския съвет.

Бившият финансов министър Асен Василев предложи да се задължи Министерският съвет да изиска извънреден доклад не по-късно от две седмици, след като България изпълни критерия за ценова стабилност. Людмила Петкова се съгласи с него.