Депутатите приеха на първо четене антикорупционното законодателство
„Законопроектите, които обсъждаме и темата за борба с корупцията станаха патент на месеци политическа пропаганда и противопоставяне колко едни са почтени, а други непочтени, едни нови, а други статукво. Тези закони бяха стигнали до състояние на залог дали да има правителство. Сега отново се поставят като гаранция за правителство, което е обяснимо, защото очевидно няма други идеи, гаранции, програма, нямат дори партия.“ Това заяви председателят на ПГ на ГЕРБ-СДС Десислава Атанасова при обсъждането на антикорупционните закони.
По думите на Атанасова тези закони са определяни като бухалка на заседание на една парламентарна група. Темата за борбата с корупцията се ползва за противопоставяне между политическите партии. Атанасова припомни и отсъствието на самите вносители от ПП по време на първо четене в комисия, които иначе са най-големите антикорупционери.
„Има ли ново антикорупционно мнозинство, което направи възможно изобщо този законопроект да стигне до пленарната зала – има! И това очевидно не са ДБ и ПП, които не са си го подкрепили в комисия. Тези законопроекти достатъчно висока гаранция ли са за експертност, правна логика, работещо законодателство, което да гарантира върховенство на закона и правото. Според нас и двата законопроекта имат много слабости и трябва сериозна работа, когато получат подкрепа в пленарната зала. Има явни и категорични противоречия. Ние със сигурност, както и в първото изказване стана ясно, ще подкрепим и двата законопроекта и ще участваме в усилието да има един ясен и категоричен отговор на парламента, че искаме темата за борба с корупцията да не е етикет на някой, и второ, корупцията да не е етикет на родината ни“, заяви още тя.
Атанасова припомни, че от една страна КПКОНПИ работи за превенция на корупцията, обработва данните на всички публични длъжности и сега си представете колко хиляди броя декларации са обработили последните две години, благодарение на сериозната политическа нестабилност.
„Сигурни сме, че за да работи адекватно който и да е орган и институция, тя трябва да бъде натоварена с доверието, което имат в нея българските граждани, но и политиците, а на трето място нашите партньори. Напоследък толкова много злоупотребяват българските политици с една или друга институция, че ако не започнем да спираме езика, който ползваме спрямо институциите, да надградим техния авторитет, да се противопоставим на ползването им като бухалки, никога доверието в институциите няма да го има“, допълни Атанасова.
След гласуване законопроектът на ПП беше приет със 138 гласа „за“ и 25 „против“.
Този, внесен от Министерския съвет, събра 113 гласа „за“, 3 „против“ и 95 „въздържал се“./Трибюн