Гинеколози отстраниха 20-килограмов тумор на яйчниците

0
40
Снимка: 24 часа

Пациентката е изписана в добро състояние

Екипът на д-р Александър Любенов, началник на отделението по гинекология на „Мама и Аз“, отстрани 20-килограмов доброкачествен тумор на яйчниците на 44-годишна пациентка. Жената постъпва в отделението с оплаквания от постепенно нарастване на корема, тежест и дискомфорт с давност от една година. Съобщава за нарастване на телесното тегло, без видимо натрупване на мастна тъкан. Пациентката е в пременопауза, без раждания и аборти, без фамилна обремененост. Извършена е компютърна томография с контраст на абдомен и малък таз с данни за солидно-кистозна маса с доминираща кистична компонента и вероятен овариален произход, ангажираща таза и проследима до нивото на жлъчния мехур с размери 35/19,5/20 см. Изследваните туморни маркери са незначително повишени.

Лекарите установяват повдигане на коремната стена над нивото на гръдния кош, в резултат на наличната туморна формация, изпълваща цялата коремна кухина. Ехографската находка е солидна кистозна формация, с невъзможност да се определят ясни граници.

В хода на хоспитализацията, след обстойна оценка, е взето решение на пациентката да бъде направена лапаротомия. Отстранен е 20-килограмов тумор, не са наблюдавани усложнения и осем дни по-късно тя е изписана в добро общо състояние.

Муцинозните кистаденоми могат да се класифицират като доброкачествени. Техният пик на честота е между третото и петото десетилетие от живота. Когато са с по-малки размери, обикновено са без симптоми и се установяват като случайна находка по време на рутинен гинекологичен преглед или образни изследвания по друг повод. Ако не бъдат открити своевременно, те могат да нараснат до значителни размери и се проявяват с неспецифични симптоми като чувство за пълнота и подуване на корема, тежест и дискомфорт, симптоми на компресия от страна на дихателната и отделителната система като диспнея, често уриниране и други. Специфични животозастрашаващи усложнения, макар и рядко, могат да бъдат тежки плеврални изливи, обструкция на тънкочревни бримки и венозен тромбемболизъм. Хирургичното лечение е първи избор на лечение.