Бил съм на научна конференция като член на БСП, не съм разговарял с руския посланик, заяви министърът
С действията на американския президент Доналд Тръмп и разговора му с руския Владимир Путин опита да оправдае вниманието си към посланичката на Москва в София Елеонора Митрофанова организационният секретар на БСП и министър на труда и социалната политика Борислав Гуцанов.
„Светът се променя. Бил съм на научна конференция за 95-годишнината от рождението на акад. Примаков, не съм разговарял с руския посланик“, отговори той пред Нова телевизия за участието си във форум, организиран от посланичката на Москва у нас Елеонора Митрофанова. Той обясни, че не вижда нищо нередно да се включи в събитието в София, на което присъстват професори, академици, евродепутати, бившият премиер Симеон Сакскобургготски. И посочи, че е отишъл в качеството си на член на „БСП-Обединена левица“.
Появата на Гуцанов на форума на Митрофанова ядоса в сряда както съпартийците му в БСП, така и коалиционните партньори. А лидерът на ГЕРБ Бойко Борисов директно обяви, че както той търпи срещите на министър с Митрофанова, така БСП ще трябва да търпи евроатлантическите политики и помощта за Украйна. Министърът на околната среда Манол Генов, също член на БСП, пък поиска Гуцанов да даде обяснения пред партията си.
Гуцанов не коментира днес, че Русия е обявила България за неприятелска страна. „Това не беше среща в посолството, а научна конференция. Присъстваха Симеон Сакскобургготски, евродепутати. Светът се променя и върви от еднополюсен към многополюсен. С г-н Борисов и ГЕРБ сме различни“, каза още той.
По темата за цените социалният министър увери, че таван на надценките няма да увеличи още цените на храните и такъв има в много европейски страни.
„Най-важното е да говорим за качество на живот и покупателна способност на хората. Как може в супермаркетите в Австрия да е по-евтино, отколкото в България, при положение, че стандартът на живота там е значително по-висок? От една седмица говорим за таван на надценките. Не за всички стоки, а за тези от първа необходимост, както е във Франция, Гърция. Не може държавата да не се погрижи за голяма част от обществото, което трудно си позволява основни продукти от жизнена необходимост“, поясни той.
На въпрос как в Гърция има таван на надценките и е по-скъпо от България, а в Австрия няма и е по-евтино, Гуцанов отговори, че не бил анализирал, но вярвал, че таванът е полезен.
Според него за еврото трябва да се говори тогава, когато влезем в еврозоната.
За проекта „Белене“ Гуцанов обясни: „Вижданията на БСП са, че такъв проект трябва да се реализира. Необходими са около 5 милиарда евро, за да бъде довършен. Ще имаме по-евтино електричество. Разбира се, че в България трябва да има ядрени мощности. Имаме 37 милиона мегават часа потребление на година. От тях 16 са от ядрената централа, 17 са от тецовете и 3,8 са възобновяеми източници“.
Източник: 24 часа