Богатството му се увеличава със среден годишен растеж от 110%, сега е 251 милиарда долара
Илон Мъск е напът да стане първият трилионер в света до 2027 г., сочи нов доклад на компанията Informa Connect Academy, която проследява богатството на милиардерите.
Констатацията за шефа на производителя на електрически автомобили Tesla, частната ракетна компания SpaceX и социалната медийна платформа X (бивш Twitter) произтича от факта, че богатството му се увеличава със среден годишен растеж от 110%. В момента Мъск е най-богатият човек в света със състояние от 251 милиарда долара.
Анализът на Informa Connect Academy предполага, че шефът на конгломерата Adani Group – Гаутам Адани от Индия, ще стане вторият със статут на трилионер. Това ще се случи през 2028 г., ако неговото богатство продължава да се увеличава със 123% на година.
Дженсън Хуанг, главен изпълнителен директор на технологичната фирма Nvidia, и Праджого Пангесту, индонезийският енергиен и минен магнат, също може да станат трилионери през 2028 г. Бернар Арно – шефът на LVMH Moet Hennessy Louis Vuitton и третият най-богат човек в света с около 200 милиарда долара, пък вероятно ще стигне трилион долара богатство през 2030 г. Същата година се очаква и Марк Зукърбърг да се присъедини към клуба на ултрабогаташите.
Интересен факт е, че Джеф Безос, който в момента е вторият най-богат човек в света с 200 милиарда долара, няма да стане трилионер до 2036 г., анализират от Informa Connect Academy.
12 години, за да станат трилионери, ще трябва да изчакат и основателите на Google Лари Пейдж и Сергей Брин, въпреки че изкуственият интелект може да ускори техния възход, отбелязват авторите на доклада.
Въпросът кой може да бъде първият трилионер, вълнува обществеността, откакто светът коронова първия си милиардер през 1916 г. Това беше американецът Джон Д. Рокфелер, основател и по това време най-големият акционер в Standard Oil.
Същевременно преди време доклад изчисли, че най-богатият 1% от човечеството генерира повече въглеродни емисии – основен двигател на продължаващата климатична криза, отколкото 66-те процента най-бедни жители на планетата.