Правителството ще предложи бюджет с дефицит 3%. С намален ДДС след 1 юли ще останат само хлябът, детските храни и книгите, пенсиите ще бъдат индексирани с 12.5%, обяви финансовата министърка
Кабинетът прие днес предложените от финансовия министър Росица Велкова мерки, след като се запозна с неин доклад с тревожни констатации за финансовото състояние на държавата.
Има потенциален риск България да влезе в процедура по свръхдефицит, валутният борд и сегашният фиксиран курс на лева да бъдат застрашени, а приемането ни в еврозоната да бъде отложено за неопределено време.
Има опасност да не успеем да си набавим необходимите обеми външно финансиране, ако се наложи, или то да бъде толкова скъпо, че да бъде неизгодно. Което ще наложи да поискаме финансиране от МВФ. Има вероятност от влошаване на кредитния рейтинг, което ще отблъсне инвеститори, се казва в доклада.
Час след заседанието на кабинета министър Велкова обясни опасенията си и пред репортерите, като изрично уточни, че е било предвидено документът да бъде за вътрешно ползване, но заради изтичането му към медиите се налагат някои уточнения. Тя отрече и да има политически цели с подготвянето на документа.
На 3 април служебният кабинет ще обяви за обществено обсъждане проект на нов бюджет. Дефицитът в него ще бъде 3%. За да се случи това обаче, трябва да се стегне разходната част, а приходните агенции да работят по напрегнат план.
Тя припомни, че се е въздържала от внасянето на бюджет, за да има възможност партията, която спечели изборите, да заложи в него своите политики и програми. Тъй като обаче старият бюджет действа до април, служебния кабинет ще внесе проект. Ако в него има промени, които ще се отразят на дефицита и макрорамката, то отговорността за това ще бъде на парламента, посочи Велкова.
В новия бюджет ще бъдат заложени два буфера. Единият е капиталови разходи да не могат да бъдат пренасочвани за други цели, а вторият е прилаганият доскоро похват – за 90% изпълнение на разходите за четвъртото тримесечие и на останалите 10% при положително салдо, съобщи Велкова.
От компаниите ще се поиска предварително деклариране на сделките по ДДС, за да се планират по-добре приходите. От бюджетите на министерствата ще бъдат орязани инвестиционни разходи, командировки и раздути щатове.
От юли ще започне облагане на свръхпечалбите за 2022 г. по приетия от парламента механизъм. Предвижда се за второто полугодие на 2023 г. еднократна солидарна вноска върху свръхпечалбите от всички компании, които имат такива. Държавата ще вземе 100% от дивидента на държавните дружества след приспадане на счетоводните загуби. Предвижда се повишаване на акциза за електронните цигари.
Всички данъчни облекчения през намалени ДДС ставки, които изтичат на 1 юли, ще отпаднат. Според Велкова с намален ДДС ще останат само хляб, брашно, детски храни и книги.
Пенсиите няма да се замразяват, а ще бъдат индексирани с 12,6% по швейцарското правило, уточни Велкова. Ръстът на бюджетните заплати ще е 10%, и то там, където те не са увеличавани. Приходният план е напрегнат, съобщи още тя. За да бъдат стимулирани двете приходни агенции – НАП и митниците, те ще получат увеличаване на възнагражденията с 15% при изпълнение на плановете си.
Причините за тревогата на финансист номер 1 са значителните по размер разходи от закони, гласувани от предишни Народни събрания. Изпълнението им води до влошаване на бюджетното салдо – то се очертава да бъде с дефицит около 7% от БВП, предупреждава Велкова. Като най-застрашаващи фискалната стабилност тя извежда увеличението на пенсии и социални възнаграждения, намалените данъчни ставки, както и неизпълнени европейски и национални инвестиционни програми.
Ако не бъде постигнато ограничаване на разходите, министър Велкова вижда няколко основни риска пред фискалната стабилност:
1. Влошаване на фискалната устойчивост.
2. Заради високите постоянни разходи бюджетът губи гъвкавост и потенциал да финансира нови политики и програми.
3. Увеличава се рискът от откриване на процедура по прекомерен бюджетен дефицит, което пък ще доведе до санкции, вкл. и спиране на плащания от ЕК.
4. Ще се отложи за неопределено време присъединяването ни към еврозоната, което може да доведе до поставяне към нас на условия за промяна на фиксирания курс лев-евро.
5. Расте вероятността от влошаване на кредитния ни рейтинг, което би се отразило на външните инвеститори
6. Цената на дълговото финансиране ще се повиши, а възможностите за набавянето на свежи пари ще се свие.
На 17 март ще бъде обявен за обществено обсъждане и проект на Кодекса за застраховане, съобщи още министър Велкова. Както „24 часа“ писа, отношенията между държавата и застрахователите се изостриха заради поправка по „Зелена карта“. Финансовото министерство предложи в Кодекса за застраховането да се запише текст „първо плаща, после оспорва“ при произшествия в чужбина. Поправката не бе приета от застрахователните компании и от народното събрание.
„Имахме среща със Съюза за стопанска инициатива на гражданите. Предложен от тях текст за промени бе изпратен до ЕИОПА – европейски орган за контрол над застраховането, и до бюрата „Зелена карта“, но получихме отказ за приемането им“, съобщи Велкова. Тя добави, че за обществено обсъждане ще бъде качен текстът на работната група към икономическата комисия на предишния парламент и ако в едномесечен срок не постъпят нови предложения, този текст ще остане за обсъждане и приемане от новия парламент.
Източник: 24 часа