Конституционният съд отмени съдебната реформа, Радев ще назначава служебен премиер по списък и няма да посочва министри

0
179
Снимка: архив

Само Десислава Атанасова и Борислав Белазелков са подкрепили промените в съдебната система, а Константин Пенчев – частично, но без орязаните правомощия на главния прокурор по отношение на сезирането на КС  

Конституционният съд отмени съдебната реформа, но остава „домовата книга“, по която президентът Румен Радев ще назначава служебен премиер. В тази си част КС не е постигнал единно мнение. Гласовете са 6 на 6.

Против орязването на правомощията на държавния  глава са били съдиите Павлина Панова, шефка на КС, Мариана Карагьозова-Финкова, Таня Райковска, Атанас Семов, Янаки Стоилов и Соня Янкулова. Те приемат, че лимитирането на служебен премиер е противоконституционно.

Не така обаче мислят съдиите Константин Пенчев, Филип Димитров, Надежда Джелепова, Красимир Влахов, Борислав Белазелков и Десислава Атанасова, които  приемат, че списъкът от 10 човека, между които държавния глава да избира служебен премиер, не е  противоконституционно.

И тъй като е 6 на 6 няма решение на казуса и остава новия текст.

За новите текстове за съдебната система са били съдиите Константин Пенчев, Борислав Белазелков и Десислава Атанасова в частта за съдебния и прокурорския съвет, като само Борислав Белазелков и Десислава Атанасова са подкрепили орязаните правомощия на главния прокурор по отношение на сезирането на КС.

Докладчици по делото са шефката на КС Павлина Панова, Мариана Карагьозова-Финкова и Соня Янкулова.

Промените в конституцията влязоха в сила на 26 декември м.г. Те почти веднага бяха атакувани от президента Румен Радев, който оспори осем текста.  Те бяха в частта за служебния премиер и за парламента, който продължава да работи и при служебно правителство, но без да атакува измененията в раздела за съдебната власт-

Депутатите от ИТН, „Възраждане“ и БСП атакуваха измененията в цялост.

През месеците на обсъждане в КС по делото бяха получени 26 становища от водещи юристи и организации, които в преобладаваща част бяха негативни по отношение на промените.

Както се очакваше заедно с промените съдиите се произнесоха и по механизма за разследване на главния прокурор. Това дело беше образувано по искане на бившия главен прокурор още преди повече от година. Неофициално се знаеше, че КС ще се произнесе по него след промените в основния закон. Докладчици по това дело са отново шефката на съда Павлина Панова и Красимир Влахов.