Имало опасност да се задуши
8-месечно бебе, погълнало пластмасова част от играчка, беше спасено от специалистите в УНГ клиниката на УМБАЛ „Царица Йоанна – ИСУЛ“, съобщават от здравното заведение. За много кратко време детето е прегледано в детския УНГ кабинет, установено е наличието на чуждото тяло, направени са му всички необходими изследвания и консултации и е въведено в операционна зала за изваждане на предмета от гълтача.
„При това чуждото тяло беше заклещено в най-долната част на гълтача, която се намира непосредствено зад гръкляна. Това е мястото, където се кръстосват дихателния и храносмилателния път. Опасността в конкретния случай бе, ако този предмет промени положението си, може да попадне в гръкляна, тоест в дихателните пътища, да ги запуши и да се стигне до фатален изход“ разказва д-р Станчева, която по това време е дежурна в приемния детски УНГ кабинет и първа преглежда детето. И макар родителите да съобщават, че оплакванията на кърмачето са от 5 дни, почти ежедневно е консултирано с лекари и е назначена терапия за инфекция, тя се усъмнява, че най-вероятно се е задавило. Родителите отричат, защото не са видели то да поставя нещо в устата си.
„Още щом видя момиченцето ми, д-р Станчева се усъмни, че тя е глътнала нещо. След прегледа тя прецени, че трябва да се направи оглед с камера през носа. С доц. д-р Цоло Цолов (началник на Отделението по детска отоларингология – б.а.), и доц. д-р Тодор Попов видяха, че има нещо в гърлото и незабавно ни приеха в болницата, защото ми обясниха, че предметът е на място, където лесно може да запуши гръкляна и детето да се задуши. Оттук насетне всичко се случи като на сън“, споделя майката.
Специалистите са убедени, че разполагат с малко време за реакция, тъй като, по сведение на родителите, оплакванията на детето са от повече от пет дни.
„Всяка секунда можеше да е фатална. Едно от големите притеснения беше анестезията. Имаше опасност при вкарването на интубационната търба, тя да увлече чуждото тяло и още повече да влошим състоянието на детето. Затова с доц. д-р Маринов, един от най-опитните ни анестезиолози, решихме да действаме с местна анестезия, но с готовност, при необходимост, детето веднага да бъде интубирано“, посочва УНГ хирургът доц. д-р Попов, който успява да извади от гърлото на момиченцето без усложнения пластмасово цвете с диаметър 1,5 см.
В такива случаи, преди анастезията се прави „подготовка“, за да може бебето да я „понесе“ – време, с което ние с доц. Попов не разполагахме, защото ситуацията беше критична.
„Детето не се беше хранило пълноценно от пет дни и беше доста дехидратирано. Освен това, от анестезиологична гледна точка, воденето на анестезия при изваждане на чужди тела от дихателните пътища, а в случая всеки един момент чуждото тяло можеше да попадне в гръкляна, е една от най-рисковите в нашата специалност. Причината е, че през тръбата, през която се обдишва пациентът, работи и хирургът. В тези случаи, за секунди може да се стигне до много тежки, животозастрашаващи усложнения“, разказва доц. д-р Цветомир Маринов.
Оказва се, че бебето е погълнало пластмасово цвете с остри ръбове, което е паднало от играчката на по-голямото дете.
„Предната вечер купихме на каката едни крила, от тези, които се поставят на гърба. Тя си е играла с тях и ги е оставила на дивана при сестричката си. Тъй като не са малък предмет, който бебето може да погълне, никой не се е сетил да ги разгледа подробно“, обяснява младата жена. Тя и се обръща със съвет към останалите родители.
„Понякога само за секунда да се обърнеш и ще стане белята. Ако имате по-големи деца, защото в нашия случай това беше причината, следете по-голямото дете да си прибира играчките (нашето ги разхвърля навсякъде). И внимателно оглеждайте всичко – понякога предмет, който изглежда съвсем безобиден, може да създаде големи проблеми“, напомня майката на детето.
Днес кърмачето е добре. Изписано е без никакви усложнения.
Разбира се, инциденти могат да се случат не само с играчки, но и с храна, предмети от дома, дори и камъчета на улицата.
Затова лекарите от ИСУЛ предупреждават, ако вдишаното чуждо тяло е прекалено голямо, то може да запуши входа на гръкляна и изходът да е фатален.
Острата фаза при задавянето, т. нар. „респираторна драма“ отзвучава, когато чуждото тяло премине през гръкляна в долните отдели на дихателните пътища. Тогава детето се успокоява. Но това е период само на „мнимо благополучие“. Той е много важен, тъй като ако тогава не се диагностицира, следват усложнения. По-шумно дишане, подхъркване, температура, понякога дори само кашлица, продължаващи в дните след задавянето, трябва да будят съмнение, че нещо не е наред .
Друг много важен момент при чуждите тела е поглъщането на батерии тип „копче“, както и поставянето им от децата в носа. В тези случаи батерията трябва да бъде извадена незабавно, тъй като много бързо предизвиква химическо изгаряне при контакт с лигавиците, а впоследствие и стеснение на хранопровода или стопяване на носната преграда.
„След два месеца са Коледните и Новогодишните празници с много почивни дни. Нека родителите са по-бдителни, тъй като по това време на годината почти ежедневно хоспитализираме деца с чужди тела, най-често различни видове ядки, попаднали в бронхите“, напомнят лекарите от ИСУЛ.