Баща му издал книга за родното си село Кремене
„Беше не по-различен от всички нас, с изключение на това, че бе вглъбен в себе си. Не съм предполагал в ония години, че ще стане духовник, а още повече патриарх.“
Това каза връстник на патриарх Даниил от Смолян. Той предполага, че преломният момент е настъпил, когато е бил студент в София. Патриарх Даниил е роден със светското име Атанас Трендафилов Николов в Смолян в семейството на Тодорка и Трендафил Николови. В родопския град завършва основно и средно образование и през 1996 г. записва английска филология в СУ „Св. Климент Охридски“.
Родителите на патриарха са покойници. Баща му Трендафил Николов е работил 26 години в полицията в Смолян. Постъпил е през 1966 г. като разузнавач в Криминална полиция. 3 г. по-късно става началник на отделение.
През 1974 г. става началник на отделение „Политическо възпитание“, а след това заема поста зам.-началник на Окръжно управление на МВР. Пенсионирал се е с чин полковник през 1992 г. като началник служба „Полиция“ – пост, който е заел година преди това.
През 2016 г. той се появява в списък от 32-ма души на Комисията за разкриване на документите и за обявяване на принадлежност на български граждани към Държавна сигурност и разузнавателните служби на Българската народна армия.
В документа е публикувано, че Трендафил Тодоров Николов е работил в структурите на ОУ на МВР – Смолян, ДС, като щатен служител, като със заповед от декември 1970 г. е назначен за инспектор IV степен.
Комисията разкрива данните във връзка с това, че Трендафил Николов е бил общински народен съветник до 28 август 1990 г.
Бащата на патриарх Даниил е родом от смолянското село Кремене, където сега живеят 14 души. След пенсионирането си събира материали за родното си място и издава книга за селото и родовете в него в 148 страници.
В нея със страст разкрива миналото на красивото селце и от редовете личи нескритата надежда да го има поне в спомените на поколенията.
Майката на Дядо Даниил е била учителка. Била е преподавател по информатика в сегашната Професионалната гимназия по икономика „Карл Маркс“. Подготвила е десетки ученици.
Хората в Смолян си спомнят, че Тодорка Николова приела обязаност да поддържа параклиса „Св. Дух“ в енорията на църквата „Св. Неделя“ още в годините на атеизъм.
Трендафил и Тодорка имат и друг син – Петър, който живее в Гоце Делчев.