Показал съм, че мога, добре или зле, казва бившият служебен министър-председател
Странни са метаморфозите на българския JFK /Джон Кенеди/, както шеговито наричат Стефан Янев заради честите цитати на известния американски президент във фейсбук профила му. На 2 декември м.г. бившият служебен премиер казва следното: „Аз не се виждам като премиер с ничий мандат, защото не съм влязъл в политиката заради това. Не ми е детската мечта“.
Днес пред БТВ Янев пее друга песен. Запитан дали отново би застанал на поста министър-председател, ако вземе третия мандат, той казва:
„Бил съм в този кабинет, изпълнявал съм тази длъжност. Показал съм, че мога, добре или зле. Бих поел тази отговорност, ако са спазени тези условия.“
А условията на партията на Янев са да има правителство на базата на коалиционно споразумение, а не технически кабинет.
„Ако вземем третия мандат, ще го приемем съвсем отговорно пред очите на всички български граждани и ще търсим диалог за национални цели. 200+ депутати изглежда невъзможно и нелогично. 160+ е възможно, но не искам да коментирам по партии. Основата на появяването на това мнозинство са неговите цели“, оцени ситуацията Янев.
Мнозинството трябва да е в състояние да носи отговорност за приоритети, по които има съгласие. Оттам нататък трябва да се работи върху коалиционно споразумение, обясни той.
Залитането към технократски кабинет без ясно мнозинство, което да носи отговорността за неговите действия, е малко рисковано, вярва той, а държавата не била играчка. Изрази и надежда, че в близките 6 месеца ще има такова мнозинство.
Така Янев отхвърли идеята на Христо Иванов за технически кабинет, който да се обедини около пет основни приоритета. Янев не изключи нито една от партиите в парламента, с която би водил преговори.
Когато гледаме приоритетите да кажем, че еврозоната е приоритет, важен и за членството ни в Европейския съюз. Подобен въпрос е и за Шенген – значим е и за вътрешнополитическия живот на страната, и за членството ни, коментира той. Потвърди, че подкрепя опитите да се ползва отворения прозорец за влизането в еврозоната, но преди всичко трябва да се гледат националните приоритети.