Опозицията ще участва в управлението на комисиите с 44 заместникпредседателски места, обясни Деница Сачева
Опозицията няма да има председателски места в парламентарните комисии, за да работят те по-оперативно и решенията да се придвижват по-бързо, а и за да не саботира проектите на правителството. Това обясниха от ГЕРБ в отговор на критиките на „Възраждане“ и „ДПС – Ново начало“, че опозиционните партии ще имат само заместникпредседателски места.
„Ние сме водили многократно разговори за разпределението на комисии, преди да бъде формирано съвместното управление и сме обсъждали тези теми и въпроси. В съвместното управление, което формирахме, изключително трудно бяха постигнати балансите между различните политически групи. Взехме решение, че трябва да действаме оперативно и да имаме възможност да придвижваме бързо всичко, което предстои да бъде приемано през следващите месеци, защото единствено чрез работещ парламент могат всички политически партии, включително и тези в опозиция, да реализират техните идеи. 44 заместник-председателски места са ръководни места, в този смисъл опозицията не е изключена от ръководството на комисиите“, обясни Деница Сачева от ГЕРБ.
„Трябва да започнем да говорим час по-скоро за политики, не за постове. Ако опозицията има добри идеи, смятам, че би могла да ги реализира по начина, който предлага парламентарната демокрация, а не непременно чрез председателства на комисиите, защото политическата отговорност за това, което предстои да се случи, се носи от партиите, които са формирали съвместното управление“, каза още Сачева.
„Има комисии, които наистина имат да вършат изключително трудна и сложна работа. Там ние не можем да допуснем активен саботаж от опозиция, която не иска да носи отговорност“, обясни Сачева.
Че опозицията няма да има шефски места в комисиите първо съобщи председателят на групата на „ДПС – Ново начало“ Делян Пеевски. Подялбата на комисиите трябваше да е първа точка в дневния ред днес, но стана втора след промените в закона за БНБ. После пък депутатите почиваха час и половина, преди да стигнат до комисиите, вероятно заради последни договорки.
Опозицията нямаше председателски места и по време на управлението на кабинета „Денков/Габриел“, както и при правителството на Кирил Петков. Във второто и третото правителство на Бойко Борисов опозицията управляваше 6 от общо 23 тогава комисии, а днес те са 25.
По-рано днес Лена Бориславова от ПП-ДБ се отказа от депутатския си имунитет и така останаха само двама депутати с поискана, но недадена защита – Джейхан Ибрямов и Марио Рангелов от групата на ДПС-ДПС. Вчера председателката на Народното събрание Наталия Киселова внесе три проекта на решения за сваляне на имунитетите на тримата депутати, но днес Бориславова се отказа доброволно от защитата си. Другите два имунитета ще се гласуват от пленарната зала в петък. Председателят на групата на „ДПС – Ново начало“ Делян Пеевски предвиди днес, че правителството се е договорило с ДПС-ДПС да защити депутатите им.
„Г-н Пеевски се очертава като лидера на опозицията и колегите от ПП-ДБ в стремежа си да избягат от него очевидно сега ще работят под неговото лидерство като опозиционна партия. ГЕРБ винаги е бил против използването на институциите за политически цели. Ние сме може би партията, която най-много в последните години усети какво значи институциите да бъдат използвани като бухалки“, намекна Сачева за гласуването на ГЕРБ в петък. От „Демократична България“ пък загатнаха, че ще подкрепят свалянето на имунитетите.