Интеграцията на България в европейската икономическа и финансова система също ще бъде приоритет
Над сто страници е управленската програма на кабинета на Росен Желязков, съобщи bTV, позовавайки се на свои източници. Тя ще бъде одобрена днес на заседанието на съвета за съвместно управление в присъствието на ГЕРБ, БСП, ИТН и ДПС-ДПС.
Основен акцент и насока е консолидация на бюджета, разказаха участници в съвета за bTV.
Големи инвестиции се очакват в инфраструктура, образование, здравеопазване, иновационни зони, както и ускорена модернизация на армията с участието на българската оръжейна индустрия. Управлението ще се ръководи от принципите на предвидимост, разумно управление на публичните ресурси и насърчаване на инвестициите и иновациите. Интеграцията на България в европейската икономическа и финансова система също ще бъде приоритет.
Ще се води и целенасочена политика за изваждането на България от така наречения „сив списък“ и борба срещу изпирането на пари и финансирането на тероризма, както и срещу корупцията, организираната престъпност и на трансграничните престъпни мрежи.
За да се осигури изпълнението на Националния план за възстановяване и устойчивост (НПВУ), ще се извърши предоговаряне с Европейската комисия и ще се работи за ускоряване на изпълнението на оставащите реформи и инвестиции по плана.
Ще се работи за подобряване на мерките срещу домашното насилие и за създаване на условия за равнопоставеност и приобщаване на лицата в неравностойно положение.
Социалната политика ще бъде балансирана с икономическите реалности, така че да се гарантират устойчиви доходи, достъп до качествени услуги и ефективно използване на публичните ресурси.
Енергийната сигурност и независимост също са акцент в програмата, а националната сигурност и външната политика ще бъдат насочени към укрепване на позициите на България в ЕС и НАТО при защита на националния интерес и регионалната стабилност.
Външнополитическите приоритети ще бъдат насочени към засилено сътрудничество в европейските и международните институции, за да се гарантира икономическа устойчивост, енергийна независимост и защита от външни заплахи.