Костадин Ангелов от ГЕРБ се възмути, че през преходни и заключителни разпоредби в бюджета на НЗОК се променя здравното законодателство
Близо 3 часа отне на депутатите да приемат бюджета на НЗОК, като два от тях преминаха в спор за цените, по които болниците купуват лекарства за онкоболни пациенти. В крайна сметка парламентът прие това да става по нова методика, а не както до сега болниците да си решават проблема през обществени поръчки, което често води до различни цени на един и същ продукт за различни заведения, пише „24 часа“.
Темата подхвана Георги Гьоков от БСП, който поиска новият параграф 14 в допълнителните разпоредби да отпадне, тъй като е необходимо да се вземе позицията на всички заинтересовани страни. Той посочи, че сега лекарствата за онколечение се доставят по закона за обществените поръчки, вътрешните конкурси или открита процедура на най-ниска цена при липсващи рамкови споразумения. Предложената промяна с ал. 29а е в ущърб на лечебните заведения, провеждащи поръчки по ЗОП, заради непредвидимост на ежемесечните цени. Това можело да доведе до загуби и евентуални фалити на лечебни заведения.
Изненадващо Костадин Ангелов от ГЕРБ се съгласи с думите на социалиста. И обяви: „И в бюджетна комисия го казах – днес е най-порочната практика в НС. Предлага се промяна в здравно законодателство чрез преходни и заключителни разпоредби в бюджета на НЗОК. Сабрутев (Венко Сабрутев от ПП, бел.ред.) ми каза, че това е ставало и преди. Ако нещо е грешно, не трябва да продължава! Опитваме се с бюджетни трикове да изменим законодателство, което не е минало през здравна комисия, не е минало обществено обсъждане, не са чути вижданията на всички заинтересовани страни“, атакува той коалиционните си партньори в управлението. Бившият здравен министър напомни, че подобна промяна касае изключително много интереси – на МФ и НЗОК, на фирмите доставчици, на лечебните заведения и на българските пациенти.
Ангелов обяви, че всички са обединени, че трябва да бъдат намалени разходите за онкомедикаменти, плащани от НЗОК.
„В този случай, чисто бюджетна цел може да наруши интереса на лечебните заведения, това, което каза Гьоков, е така“, призна той. И попита какво ще стане, ако бъдат приети предложенията на вносителите, още повече че в момента болниците вече са сключили договори за доставка.
„Ако изведнъж касата започне да заплаща цена, по-ниска от цената, на която продуктът се доставя по ЗОП и фирмата доставчик не желае да намали тази цена? Това става само с допълнително споразумение за намаление на цената, за което се иска воля и на двете страни. Какво ще прави болницата, ако договорът се прекрати до нов договор, през тези от 6 месеца до година? Какво ще прави – ще купува без обществени поръчки за милиони левове и изпълнителният директор трябва да влезе в затвора, защото не прилага ЗОП? Това се е родило в главата на чиновник, който работи в МФ“, гневен бе бившият здравен министър.
Според него трябва да се приеме или неговият вариант, или този на Васил Пандов от ПП-ДБ, макар и двата да криели рискове. В този на ГЕРБ се разчитало на мнения от работна група към МЗ, имало известен консенсус, било работено 6 месеца и нямало да има трусове по отношение на здравните заведения.
В проекта на Пандов има справедливи идеи, но рискът е да започне да се плаща на цени, по-ниски от тези в болници и те да почнат да трупат дългове.
„Трябва да се спре промяна на законодателство, което не касае бюджета, а здравето. Това трябва да се случва в комисията по здравеопазване. Водени от благородната цел да пазим парите на българския данъкоплатец да не направим така, че да започнат да липсват онколекарства“, настоя Костадин Анегелов. Думите му обаче предизвикаха иронично подмятане от Христо Проданов от БСП, който не можел да повярва на подобно признание от депутат от ГЕРБ. „ГЕРБ са патентовали модела за промяна през преходни и заключителни разпоредби. Поздравявам ви, ако сте стигнали най-сетне до извода, че това е порочно и уродливо, но го правехте 12 г. Не учете първокласниците от ПП-ДБ на същата практика, лошите практики лесно се възприемат трудно се отказват от тях“, каза социалистът.
Венко Сабрутев от ПП също атакува ГЕРБ. „Вашата парламентарна група се опита да направи реформа на енергетиката през преходните и заключителни разпоредби на държавния бюджет. Днес не е редно, а вчера беше ли редно“, попита той.
Ангелов обаче отказа да влиза в политически дебат, но вметна, че човекът, който е внесъл този законопроект, авторът не е от ГЕРБ, а МФ, а то се управлява от Асен Василев. Тези ваши укори може да ги насочите към министъра на финансите, с който г-н Проданов, за определен период от време бяхте в коалиция“, продължи депутатът.
След започналата словесна престрелка срещу текста на вносителите Васил Пандов от ПП, чието бе второто алтернативно предложение обобщи какво е довело до тук.
„НЗОК не договаря централизирано цената на онколекарствата. Преди години е било така. Сега лечебните заведения всяко самостоятелно поръчва по ЗОП. Това обаче води до различни цени на еднакви неща, дори до 10 пъти разлика в някои заведения. Има нужда от регулация“, заяви той. Депутатът посочи, че МС предлага най-ниската цена от всички обществени поръчки от предния месец. Ангелов иска средно претеглена стойност от предната година, по формула, която да се определи по-късно. Третото предложение е „някъде по средата“ – средната стойност от последните 6 месеца. В крайна сметка той реши да предложи корекция на собствения си текст и той да е, когато няма действащи рамкови споразумения, НЗОК да плаща на по-ниската цена между средно претеглената стойност на петте най-нийски цени от предходните 3 месеца“.
Георги Гьоков от БСП обаче бе категоричен, че не се прави така – промяна в законодателството през бюджета на НЗОК. „Спестявате обществено обсъждане. Редакция дори на това, което предлагахте преди няколко дни. Как да осмисля това като правите редакция на редакцията си? Нека параграф 14 отпадне от бюджета на НЗОК, напишете си го като промяна в Закона за общественото осигуряване, Касата няма да загуби ако още 2 месеца работят по досегашните правила. Знам, че ценообразуването при лекарствата е пълен хаос“, заяви той, признавайки, че не е експерт в областта.
Венко Сабрутев от ПП обяви, че с предложението им се коригирала „несправедливост в размер на 100 млн. лв., които потъвали в нечии джобове“. Това била корупция, прикрита в неефективно определяне на цените на онколекарствата. Гьоков пък предлагал още 2-3 месеца корупция, което било абсурдно.
Костадин Ангелов, също като Гьоков видя в корекцията на редакцията нередност. И призова председателстващата заседанието Росица Кирова да не го подлага на гласуване, защото нарушава правилника на парламента – последното предложение на Пандов противоречи на правилника – не е редакция, а е нов текст и нов принцип на ценоопределяне от вече гледания на първо четене.
Шефката на НЗОК Йорданка Пенкова все пак реши да се включи в дебата като обясни, че било трудно, когато са принудени да работят по неработещи текстове. Тя призна, че при липсата на общо договаряне има разлики в цените на лекарства. „Най-същественият проблем е, че се сключват договори с притежателите на разрешителни за употреба на лекарствата. Има механизъм, с който те солидарно в определени граници заплащат надвишението в тази групи лекарства. Когато търговецът продаде по-скъпо, този разход се поема от притежателите на разрешително и затова имаме отказ на фирми да го доставят“, обясни тя. Затова трябвало да се приеме текст, който да даде възможност тази несправедливост да бъде разрешена. „Не отлагайте. вече 1 млрд. лв. е заплатила Касата за лекарства и продължава, гласуваме 1,7 млрд. лв. а сме юли месец“, предупреди тя.
Тошко Йорданов от ИТН иронизира, че управляващите отново са се разделили на две и обвиняват един друг чий вариант е по-лош. „Според нашите експерти и двете не са върха на сладоледа, ако се биете в гърдите, трябва да си изберете едно от двете или да ги обедините“, заяви той. „Бойко Борисов, който е най-добрият с финансите в държавата ги е събрал и им е казал как да гласуват в зала, вървете при Борисов – той е медицински експерт и ще ви каже какво да направите“, иронизира депутатът, визирайки развоя след снощната бюджетна комисия и днешната намеса на лидера на ГЕРБ.
Цончо Ганев от „Възраждане“ каза, че има чисто икономически казус и „усвояване“ на обществени поръчки от 100 до 200 млн. – толкова се крадели на годишна база от лекарства за онкоболни. Чест правило на НЗОК, че поне правят опит да затворят врата за кражба на милиони. Двете предложения на ПП-ДБ и ГЕРБ били „да избираш между холера и чума“ – едното дава възможност за усвояването на 200 млн., другото казвало да не са 200, а да са 100 млн. Условни са тия цифри, никой не знае колко пари са, вметна той, затова „Възраждане“ щели да подкрепят само предложението на Касата.
Здравният зам.-министър Илко Гетов определи необходимостта от промяна като защитен текст. „3 г. МЗ не може да въведе централизирано договаряне поради поредица неща, включително и съд дела“, съжали той. Министърът успял да договори на най-ниски цени 14 групи лекарствени продукти, тогава МЗ щяло да води преговорите с производители. Гетов настоя да се приеме текстът по вносител.
След края на дебатите по спорния параграф депутатите излязоха в 20 минутна почивка, точно преди да решат кой текст да подкрепят – на вносител, на ГЕРБ или на ПП-ДБ.
В крайна сметка редактираният вариант на Пандов бе подкрепен само от 58 депутати, 85 бяха против, а 56 се въздържаха. Сходна бе и съдбата на текста от Костадин Ангелов – 61 бяха за, 54 против, а 85 се въздържаха. Само БСП подкрепи искането на Георги Гьоков целият параграф да отпадне.
В крайна сметка мина концепцията на вносителите, която бе подкрепена и от бюджетната комисия. При заплащането на онколекарства в болниците НЗОК трябва да взима за референтна най-ниската цена от всички тръжни процедури в лечебните заведения, постигната за даден медикамент през предходния месец. Текстът е предложен с цел да компенсира липсата на централизирани търгове в МЗ, спрямо които общественият здравен фонд реферираше цените на онколекарствата. Такива търгове се провеждаха до миналата година, но тази година подобни няма.
По предложение на Венко Сабрутев депутатите приеха новите правила да важат в двумесечен срок от деня на обнародване.
Преди това Георги Гьоков припомни, че БСП настоява за 5 млн. лв. повече за помощни средства и медицински изделия за хората с увреждания извън обхвата на задължителното болнично осигуряване. Предложението касае конкретно кислородолечението. Гьоков обаче настоя, че по-важно е искането им, свързано с безплатните лекарства за деца до 14 г. Затова БСП иска допълнителни 120 млн. лв. като парите ще дойдат от намаляване на здравноосигурителните плащания на болнична помощ.
Бившият социален министър в кабинета „Петков“ напомни на ПП, че в коалиционното споразумение за предишното правителство безусловно били приети безплатните лекарства за деца до 14 г. Въпреки опита им да убедят мнозинството социалистите не успяха да се преборят за предложенията си.