„Възраждане“ и БСП – против, Радостин Василев не участва в гласуването
Парламентът прие декларация в подкрепа на присъединяването на Украйна в НАТО. Тя бе внесена от ГЕРБ-СДС, „Продължаваме промяната“ – „Демократична България“, ДПС и „Има такъв народ“. Същите формации гласуваха „за“ в пленарната зала и така тя мина със 157 гласа. „Възраждане“ и БСП гласуваха „против“. Нито един депутат не се въздържа, а независимият Радостин Василев не участва в гласуването.
Текстът на декларацията осъжда войната на Русия в Украйна и подкрепя присъединяването на нападнатата страна към алианса, но след приключване на военните действия. Той също така призовава държавата да продължи да оказва всякаква подкрепа на Украйна – военна, военно-техническа, финансова и хуманитарна помощ до пълното възстановяване на суверенитета ѝ в нейните международно признаци граници.
„Не разбирам този стремеж да се ескалира конфликтът, да се поощрява все ново и ново противоборство между страните. Това, което е необходимо на украинския народ, е именно мир. Първо, незабавно прекратяване на огъня, така че да спрат да умират хора. Необходимо е да се проведат преговори, да се види самоопределението на тези хора от двете страни на фронтовата линия – кой къде иска да живее, кой как може да живее, кой при какви условия ще живее“, каза Николай Дренчев от „Възраждане“.
Иван Петков от БСП отправи критика, че парламентът не се занимава с „неща, важни за България“ и че се чувствал не в Народното събрание, а във Върховната Рада на Украйна. Той попита кой лидер е бил три пъти в американското посолство в рамките на пет дни и кои лидери са говорили за посолства в изтекъл запис.
„Понеже питате кой е бил в посолството, аз ще ви кажа – на приема по случай националния празник на САЩ госпожа Нинова беше в посолството. Беше в посолството и ми изглеждаше в много добро и ведро настроение“, отговори му Георг Георгиев от ГЕРБ. На това социалистът отговори, че Нинова е ходила също и в посолствата на Русия, Франция и Чехия.
„Този знак, който прави България днес, е много важен – важен е за украинците. Всички, които вие се изказвате срещу това, имате ли приятели в Украйна? Питали ли сте ги те искат ли да са членове на НАТО и защо искат? Попитайте ги, ще чуете отговор. Той е най-простия отговор: „Ако бяхме членове на НАТО, Русия нямаше да ни нападне“, каза Любен Дилов-син.
„Нищо повече не правим с тази декларация, освен да кажем „Да, вие сте свободни да изберете своя път“. Нито ги каним, нито им обещаваме нещо“, допълни той и обясни, че Русия пречи на Украйна да избере пътя си, както е пречила и на България.
Манол Петков от ДБ пък разказа, че в началото на войната е отишъл в Болград, Украйна, където е видял най-старата българска гимназия „Георги Сава Раковски“. Там имало и български, и украински символи, празнували се и празниците и на двете държави.
„От друга страна, знаем какво направи Русия в завладените територии в Днепър. Там особено на таврийските българи им е забранено да говорят собствения си език и това може да бъде проверено. Така че Украйна има право на свой път и тази битка е и наша битка. Нашите сънародници имат право на независимост, имат право самите те да решават бъдещето си и именно за това е тази декларация, която се надявам всички вие да подкрепите“, каза Манол Пейков от ПП-ДБ.
„Ударихте дъното като коалиция на националното предателство. Една крачка ви дели от това да станете коалиция на националната катастрофа“, включи се Борислав Гуцанов от БСП. Той обясни, че не е ясно защо Зеленски е бил поканен и какви разговори води.
„Направихте и така, че да бъдат изпразнени и складовете на Българската армия с оръжие – нещо, което никой не си е позволявал никога да прави. Не казахте нито една дума за българските граждани, какво ще съградите и какво ще направите. Добре, че България не е държава, граничеща с Украйна, сигурно щяхте да направите всичко възможно вече да сме част от Украйна и да сме присъединени от нейното управление“, каза Гуцанов и попита необходима ли е декларацията и кои други държави имат такива.
„Моля ви, бъдете внимателни. Оттеглете тази декларация, тя не е необходима на никого. Господин Зеленски ще си тръгне от България, но всички ние оставаме тук. За втори път го казвам от тази трибуна – ние сме български народни представители и трябва да защитаваме интереса на Република България, а не на чужда държава“, призова той.
От името на ДПС Йордан Цонев се обърна към премиера акад. Николай Денков и го призова да е по-внимателен в изказа си. Припомни, че ДПС са инициирали декларация в защита на Украйна още в първия ден на войната.
„В неговото изложение той каза, че от първия ден Кирил Петков и Асен Василев са се ангажирали с позиция на защита на Украйна. Ние нямаме претенция дали са се ангажирали, или не, но помним фактите такива, каквито са, а те са следните – първия ден тук мнозинството не искаше да се приеме такава декларация. Ние искахме още в 9 часа да го обсъдим, но това беше отхвърлено, и едва чак следобед успяхме да накараме мнозинството, което подкрепяше кабинета, да подкрепи такава декларация, в която бяха избегнати думи като военна подкрепа“, каза Цонев и коментира, че не е политически коректно Денков сега да трупа дивиденти за това.
Депутатът припомни, че от началото на руската агресия в Украйна движението е с твърда позиция по въпроса.
„Какво по-логично от това България, като член на един съюз, да се държи лоялно? На тези, които припомнят факти от миналото, ще запитам – като член на Варшавския договор България как се държа по време на Пражката пролет или на събитията в Унгария. Държа се като лоялен член на Варшавския договор, с тази разлика, че тогава, ако някой смееше да стане и да изкаже друга позиция, съдбата му щеше да бъде незавидна“, каза той.
Цонев попита какво е страшното в декларацията и как това ще въвлече България в конфликта.
„Декларацията е един призив Украйна да бъде приета в НАТО след края на въоръжения конфликт. Нима изборът на украинския народ не е членство в НАТО? Нима този избор не е заявен пред НАТО? Нима една страна, подобно на България и всички страни от бившия социалистически лагер, не изявихме ние свободно волята си и не бяхме приети на принципа на отворените врати? Значи отворените врати важат за нас до нашето приемане. И след нашето приемане важи принципа на затворените врати. Защо?“, попита той.
„Принципът е един и ние като членове на тази организация трябва да го защитаваме. Принципът на отворените врати, принципа на свободния избор на всеки народ къде ще членува, как ще осигури своята национална сигурност, какво бъдеще ще си избере. А Украйна в това отношение недвусмислено заяви, че иска да бъде член на ЕС и на НАТО“, каза още Цонев.
Източник: 24 часа