Депутатите имат 14-дневен срок за номинации след гласуването на правилата в пленарната зала
Правната комисия прие правилата за избор на конституционен съдия, членове на ВСС и на Инспектората на ВСС. Според тях депутатите имат 14-дневен срок за номинации, но важно уточнение е, че той започва да тече от момента, когато правилата бъдат приети от пленарната зала.
Кога обаче ще стане това, засега не е ясно, тъй като тепърва на председателски съвет ще се прави график кои процедурни правила кога влизат за обсъждане и приемане. Причината е, че народните представители имат да избират изключително много хора за регулаторните органи, чийто мандат е изтекъл. За това и процедурните правила ще бъдат внасяни в зала поетапно.
По отношение на Конституционния съд и съдебната власт трябва да се избере един конституционен съдия, 11 членове на Висшия съдебен съвет, главен съдебен инспектор и 10 членове на Инспектората на ВСС. За конституционния съдия е необходимо обикновено мнозинство, а за останалите позиции конституционно от 160 гласа.
След приемането на правилата в зала ще бъде изготвена и хронограмата.
Първа точка беше правилата за конституционен съдия. Стою Стоев от ПП-ДБ попита какъв е мотивът да се намалява 14-дневния срок за предложения на 10 дни. Рая Назарян от ГЕРБ отговори, че нямат нищо против срокът да е 14 дни, а правилата били такива каквито миналата година при избора на Десислава Атанасова и Борислав Белазелков за КС. Депутатите приеха срока да е 14-дневен.
Петър Петров от „Възраждане“ обърна внимание, че липсвали срокове между отделните етапи на процедурата. Например не било посочено в какъв срок правната комисия ще провери документите на кандидатите за конституционен съдия, също така не бил посочен срок на изслушването в комисията, не пишело и кога след него да бъде пленарното заседание. Затова той предложи да се сложат конкретни срокове. Шефката на правната комисия Анна Александрова обясни, че всичко е обвързано с правилника и не бивало да се внушава, че процедурата за конституционен съдия няма да е открита.
Бранимир Балачев от ГЕРБ предложи професионалните организации да дават становища, а другите организации само да задават въпроси. Предложението му не срещна подкрепа на мнозинството, като Рая Назарян му обърна внимание, че не може да се стеснява правото на организациите да дават становища. В крайна сметка 12 от членовете на правната комисия се въздържаха и предложението на Бранимир Балачев не беше прието.
Златан Златанов от „Възраждане“ пък поиска депутатите да имат пълна картина по отношение на личността на кандидатите за КС, за ВСС и за Инспектората. По отношение на членовете на ВСС и на Инспектората предложи в нравственитe качества да се опишат и роднинските им връзки – възходящи и низходящи роднини и хората, с които живеят на семейни начала или в брак.
Анна Александрова го репликира дали еднополовите връзки влизат, на което Златанов и отговори, че би било добре, ако има и такива хора. Той също така поиска да се опише дали човекът вече е бил кандидат за ВСС и дали е заемал ръководни постове в съдебната система от ниво апелативен съд.
Николета Кузманова от ИТН го попита как точно комисията ще събира информация за братя и сестри.
Адвокат Емил Георгиев от „Правосъдие за всеки“ обърна внимание, че сроковете за предложения били кратки – 14 дни.
„Той започва да тече от приемането на правилата от пленарната зала“, обясни Анна Александрова. Адвокат Георгиев призова да не се прибързва, а народните представители да имат на разположение време, за да направят мъдър избор.
Анна Александрова го попита какъв според него е нормалният срок. Той отговори, че е двумесечен, който е по закон. Рая Назарян му обърна внимание, че има над 94-96 позиции в регулаторните органи с изтекъл мандат. Хронограма щяла да бъде направена, след като се разбере кога ще влязат в залата. Щял да се прави график кои правила кога влизат в пленарната зала.
Източник: 24 часа