Сирачетата мечета за пръв път са били забелязани в края на септември край хранилка, оставена за диви животни. Оттогава местните ги виждали всеки ден, предимно по тъмно. Местната ловна дружинка и кметският наместник на Крушовица Нели Николова-Паскова изпратили сигнал до Регионалната инспекция по околна среда и води, които на свой ред се обръщат за съдействие към WWF България.
Те поставили специализирани капани за улов и фотокапани за постоянно наблюдение, за да бъдат локализирани мечетата.
„Доста бързо едното мече беше заснето от фотокапан. А през нощта на 21 срещу 22 октомври специалистите Владимир Тодоров и Никола Дойкин успешно го уловиха! Операцията протече с помощ от ловци от местната дружинка. Мечето е родено в началото на тази година и е женско“, написаха от WWF в социалните мрежи.
Малкото мече е било транспортирано до парка за мечки на фондация ЧЕТИРИ ЛАПИ в Белица, където ще остане временно. Предстои отвеждането му в Специализирания център за рехабилитация на кафяви мечки „Арктурос“ в Гърция, където вече очакват двете сирачета. Там мечетата ще може да укрепнат и да се научат да оцеляват в дивата природа, уверяват от WWF.
Природозащитната организация събира дарения за средства за транспорт и престой на мечето в Специализирания център за рехабилитация в Гърция. „Така има шанс да оцелее и да се научи да бъде истинска мечка“, пишат от WWF.