Правителството с 37 мерки срещу войната по пътищата

0
55
Кадър: NOVA

Скоростта на движението ще се следи от тол системата до средата на годината, каза премиерът Желязков

До средата на годината контрол на скоростта на скоростта ще се следи от тол системата. Това каза премиерът Росен Желязков след съвещанието в Министерския съвет, посветено на мерките в борбата срещу войната по пътищата.

Междуведомствена работна група е приключила работа по поддържането на инфраструктурата. Тези участъци ще бъдат качени в публичното пространство, за да бъде упражняван граждански контрол. Това правителство няма да носи отговорност за действията и бездействията на предишните, категоричен бе Желязков.

Нашата цел еврозоната не е просто цел, а въвеждането на еврото е начин да се изсветли икономиката и начин да излязат на светло всички недекларирани ресурси, които се изчисляват на десетки милиарди, каза още Желязков.

Министърът на транспорта Гроздан Караджов заяви, че в сряда на оперативно заседание ще се разгледа доклад с предвидени 37 мерки за безопасността на движението по пътищата. „Целта е да се постигне 20% намаление на загиналите на пътя“, подчерта той.

И съобщи и някои от мерките. Едната е едновременно установяване, наказване и връчване на наказателното постановление на нарушителите, за да не се укриват и чувстват безнаказани. Предвижда се и повишаване на контрола при превоза на деца и ученици.

„Ще въведем задължителни технически пособия, които да не допускат стартирането на двигателя, ако водачът е употребил алкохол или наркотици”, каза Караджов.

По думите му в момента няма орган, който да разследва тежките ПТП в автотранспорта, като се  предвижда това да стане факт чрез законодателни промени. Караджов подчерта, че се предвижда средства от Фонда за безопасност на движението по пътищата да отиват към общините и централната администрация за повишаване безопасността на движението.

Важното е, че се работи. Лошото е, че наваксаме безвремие. В края на юни ще има отворен лот на „Хемус“ и ще има проходимост на участъка Ботевград-Мездра, каза регионалният министър Иван Иванов. И бе категоричен, че няма обективна причина за спирането на „Хемус“ през последните 4 г. Обясни, че са констатирани слабости за подаването на сигнали и тяхното обработване. Ще бъда безкомпромисен и всеки месец АПИ ще се отчита. Човешкият живот не може да се базира на пропуски, недоглеждане, каза още Иванов.

Правосъдният министър Георги Георгиев обясни, че след поетия ангажимент преди по-малко от два месеца към родителите и близките на загиналите при ПТП е бил подготвен законопроект, с който се решава един от основните проблеми в българското правораздаване – бавното правосъдие.

„Това, което казаха на срещата родителите, е, че първата трагедия е загубата на децата им, а втората – сблъсъкът с неработещата система“, посочи той.

И подчерта, че на това трябва да се сложи край –  с решителни мерки за затягане на контрола по отношение на вещите лица, чиито експертизи имат определящо значение за изхода на делото. Освен това се въвежда възможност съдиите по-лесно да разпитват вещите лица чрез видеоконферентна връзка, така че да могат да поемат повече ангажименти. Ще се въведат и изпити и задължително обучение от страна на държавата.

„Разглежда се и законопроектът за общинските камери, за да бъдат използвани за санкциониране на нарушителите, както се прави в цял свят”, добави правосъдният министър.