Съдът остави в ареста Румен Гайтански-Вълка

0
47
Полицаи водят Гайтански към съдебната зала. Снимка: архив/24 часа

Обвинението се крепи на двама свидетели

Софийският градски съд наложи мярка за неотклонение „задържане под стража“ Румен Гайтански-Вълка. Той е обвинен като подбудител в присвояването от Българската банка за развитие (ББР) на кредит за 148,5 млн. лв. Гайтански бе задържан с прокурорска мярка, след като доброволно се предаде на органите на реда. По случая обвиняеми са още бившият изпълнителен директор на ББР Стоян Мавродиев и Иван Георгиев, представител на фирмата „Роудуей кънстракшън“, получила кредита.

Мярката не е окончателна и подлежи на обжалване.

Пред съда Румен Гайтански каза, че иска да бъде разпитан и добави, че не познава Стоян Мавродиев. Адвокатът му Красимир Донков заяви, че след брифинга на Софийската градска прокуратура по случая от 15 август той и клиентът му са отишли, за да бъде разпитан Гайтански от разследващите, но е бил върнат за 15:00 часа на следващия ден, когато се е и явил. „За пръв път ми се случи да бъда върнат с клиента ми от разследващия“, каза Донков.

От прокуратурата посочиха, че в хода на разследването са анализирани договори между дружествата, за да се установи разходването на кредита с оглед наличието на данни за предоставяне пред банката на фиктивна обезпеченост. Според държавното обвинение Гайтански умишлено е склонил Стоян Мавродиев да извърши престъпление, като част от парите от кредита са използвани за изплащане на дивиденти на Гайтански в размер от 46 млн. лв., а над 26 млн. лв. били използвани от дружеството „Кристална вода“ за изплащане на задължения на ТЕЦ „Варна“, за която се твърди, че е собственост на Ахмед Доган.

От прокуратурата добавиха, че съществува реална опасност Румен Гайтански да се укрие и да извърши друго престъпление. Събрани са достатъчно доказателства за виновността на Гайтански, добави обвинението.

Кога, как и по какъв начин Гайтански е подбудил Стоян Мавродиев не посочват от прокуратурата, каза адвокат Красимир Донков. Според него това е така, защото няма доказателства.

Според съдебния състав по делото няма данни, които да оборват тезата, че Гайтански може да извърши друго престъпление или да се укрие. Също така представи част от свидетелските показания, според които двама души заявяват, че са били фиктивни управители на две от фирмите по разследването, а единият казва, че имал за задача „да се подписва и да фигурира“. Други свидетели, извършвали счетоводство, пък говорят за свързаност между фирмите по разследването.

Всички тези доказателства съдът счита, че са достатъчни да удовлетворят критерия за обосновано предположение за извършено престъпление. Съдебният състав уточни, че дали това предположение ще бъде затвърдено или разколебано е въпрос, който не може да предвиди.

Адвокат Красимир Донков коментира пред медиите, че ще обжалва определението на съда пред горната инстанция. Той добави, че няма данни по делото Румен Гайтански да подбужда или да мотивира когото и да било да извърши нещо. По думите му няма как Гайтански да въздейства на свидетели, разпитани преди толкова години, като припомни, че разследването е от 2022 г.

„Обвиненията са еднакви, но Иван Георгиев е с парична гаранция от 50 хил. лв., а Румен Гайтански със „задържане под стража“, каза още Донков.

Адвокат Донков обясни, че обвинението на Румен Гайтански е за това, че е подбудил Стоян Мавродиев да извърши определени действия, а няма свидетел, който да казва, че има такова нещо.

Той потвърди, че по делото има договор за изплащане на задължения на ТЕЦ „Варна“, но на него няма подпис на Румен Гайтански, а на други хора, които не са споменати в съдебната зала.

Прокурор Албена Рачева заяви, че в момента, в който са били изготвяни постановленията за привличане като обвиняеми на Румен Гайтански го е нямало и е преценено да бъде задържан за до 72 часа, докато Иван Георгиев, който е с парична гаранция, се е явил. Тя уточни, че Гайтански се е явил пред органите на реда след изготвянето на постановлението. Тя не отговори на въпроса за какво са използвани парите от кредита, освен за даване на дивиденти на Румен Гайтански и за задълженията на ТЕЦ „Варна“.

Източник: БТА