Работни групи щели да оправят различията
Санитарният кордон около Пеевски зацикли днес на срещата на ПП/ДБ с „БСП-ОЛ“. Кордонът анти-ДПС-НН се сблъска с кордона около АЕЦ „Белене“ и „Мариците“.
ПП/ДБ отменили и поканата си за среща с „Възраждане“, които също поискаха някои неща от тях.
Ето какво е станало на срещата днес на ПП/ДБ и БСП според „24 часа“:
Работна група ще обсъди различията на ПП-ДБ и БСП в сферата на енергетиката, за да може двете формации да се договорят за обща законодателна програма. Именно енергетиката беше темата, по която двете коалиции имат най-много различия, стана ясно по време на срещата им в парламента. Тя бе по покана на ПП-ДБ, които започнаха серия от разговори с парламентарните сили в търсене на подкрепа за декларацията си за санитарен кордон около „ДПС – Ново начало“ и спешното законодателство. Вчера ПП-ДБ постигнаха известно съгласие с Радостин Василев от МЕЧ, който прие условията за кордона и антикорупционните закони, а ИТН взеха документа, за да го предадат за подпис лично на Слави Трифонов.
В декларацията обаче влизат и необходимите действия по плана за възстановяване, с които социалистите не са напълно съгласни заради частта енергетика. Конкретно в плана влиза либерализацията на пазара на електроенергия за битовите потребители и намаляване на мощностите на мините. Затова и именно темата енергетика бе най-спорна по време на срещата. БСП отново се обяви против намаляването на мощностите на „Мариците“ и продажбата на оборудването на АЕЦ Белене на Украйна – две решения, подкрепени от ПП-ДБ.
Социалистите поискаха и отлагане с две години на либерализацията на пазара на електроенергия за битовите потребители. Именно на енергетиката беше посветена и по-голямата част от разговора на двете формации, затова и Кирил Петков предложи двете коалиции да излъчат работни групи, които да обсъдят експертно и в детайли различията си. Той открои и три пресечни точки, които е намерил със социалистите – приоритизирането на законността, социалните плащания и антикорупционните закони. Съгласие постигнаха и за отварянето на Изборния кодекс. Червените настояват за две основни неща – премахването на т.нар. мъртви души от избирателните списъци, за което ПП-ДБ и ИТН вече си стиснаха ръцете, и въвеждането на преброителни центрове, където бюлетините да се броят под видеонаблюдение и в присъствието на медии, каквато идея ПП-ДБ са внасяли преди.
На няколко пъти разговорът се напрягаше, като се припомняха моменти от коалиционното управление на ПП, ДБ, БСП и ИТН, но и не само.
Иван Иванов от БСП например обвини ПП-ДБ, че не са съгласували достатъчно плана за възстановяване с БСП, докато са управлявали заедно. Червените нападнаха обединението и заради промените в конституцията, които те ще обжалват пред Конституционния съд. ПП-ДБ пък посочиха, че и БСП са подкрепили превръщането на машините за гласуване в принтери вместо да отчитат вота на избирателите. Все пак в края на срещата Кирил Петков я определи като конструктивна.
Целта на ПП-ДБ е формациите да се разберат по законодателна програма, която да е „план минимум“ (по Асен Василев). Идеята е парламентарните групи да се разберат да приемат нужните по ПВУ закони и да променят Закона за съдебната власт, а към тези приоритети да добавят и други, за които има широка подкрепа. И чак след това да се пристъпи към избор на председател на парламента, който да гарантира, че програмата действително ще бъде изпълнена.
Нашата идея е тази законодателна програма да е с хронограма, която да се разположи в рамките на три месеца, така че и да има правителство, и да няма, тя да може да се изпълни в рамките на този парламент, обясни Асен Василев и посочи, че този подход е необходим, тъй като в последните два парламента председателите на ГЕРБ са неглижирали антикорупционните законопроекти.