Повечето страни от НАТО настояват да се отменят ограниченията, които „връзват ръцете на украинците“
САЩ все още са против Украйна да използва американски оръжия за нанасяне на удари по обекти на руска територия, каза говорител на Белия дом, цитиран от АФП.
“Нашата позиция не се е променила на този етап. Нито насърчаваме, нито разрешаваме използването на оръжия, доставени от Съединените щати, за нанасяне на удари на руска земя“, каза говорителят на Съвета за национална сигурност Джон Кърби.
Украйна засили настояванията да може да използва западното оръжие по обекти на руска територия след атаката срещу Харков в началото на май. Властите в Киев коментираха, че в момента могат само да наблюдават струпванията на руски войки по границата ѝ, без да могат да направят нищо срещу това.
Преди ден френският президент Еманюел Макрон изрази мнение, че на Киев трябва да бъде позволено да “неутрализира“ военните бази, от които Русия изстрелва ракетите си срещу украинска територия.
„Трябва да им позволим да неутрализират военните обекти, от които се изстрелват ракетите, военните обекти, от които се атакува Украйна“, коментира френският държавен глава на пресконференция заедно с канцлера Олаф Шолц във вторник.
„Ако им кажем (на украинците), че нямате право да достигнете до точката, от която се изстрелват ракетите, всъщност им казваме, че ви доставяме оръжия, но вие не можете да се защитите“, посочи Макрон в последния ден от държавното си посещение в Германия.
„Но не трябва да им позволяваме да поразяват други цели в Русия, нито граждански обекти“, добави той.
Дебатът дали западните оръжия, доставени на Украйна, трябва да се използват на руска земя или не, вълнува Вашингтон и европейските столици.
Най-сдържаните досега, Рим и Берлин, се опасяват от ескалация и разширяване на конфликта, както и от риска руският президент Владимир Путин да използва ядрено оръжие.
“Не искаме ескалация. Това, което се е променило, е, че Русия е адаптирала донякъде практиките си и атакува Украйна от бази в Русия“, каза Макрон.
Германският канцлер Олаф Шолц се изказа по-уклончиво по този въпрос:
„Украйна има всички възможности да го направи, съгласно международното право. Трябва ясно да се каже, че Украйна е нападната и може да се защити“.
Повечето страни от НАТО настояват западните столици да отменят ограниченията, които „връзват ръцете на украинците“, за което призовава и генералният секретар на алианса Йенс Столтенберг.
Във вторник ръководителят на европейската дипломация Жозеп Борел призова 27-те страни от ЕС да намерят баланс между страха от ескалация и необходимостта украинците да се защитават, като заяви, че Киев трябва да може да нанесе удар по руска земя със западни оръжия, припомня АФП.