Психическият натиск в болницата е огромен, казва Румен Велев
„Това никога не трябва да се случва повече“, категоричен бе шефът на болница „Шейново“ д-р Румен Велев по Нова тв. „Все още не може да кажем дали има виновни. Следствието продължава. То трябва да установи това. Възможно е акушерка да е сложила детето в грешно креватче. Но това трябва да се установи докрай. Психическият натиск в болницата е огромен. А ние продължаваме да работим“, допълни той.
„Много хора се занимават с бебетата. Разпитани са над 30 човека от болницата. Всеки един от тях има задължения по време на своето дежурство. Това ще определи прокуратурата и следствието“, допълни той. „Ние реагирахме много бързо, за да може да се вземат мерки“, каза още той.
„Най-важното е да приключим с този процес“, каза още той.
Майки са пускани до общата стая. Всичко става през акушерка, допълни шефката на неонатологията д-р Донка Узунова.
Семейството, което е разкрило размяната, били със светли очи. Този белег ги е накарал да се усъмнят. След това изваждат различните гривни. Те са били свалили гривната от бебето.
Акушерката, която е била на работа в този момент, е с 32 години стаж, допълни тя.
Четири са проверките, най-важната е на националната полиция заедно с прокуратурата, която се очаква да каже как е станала размяната. Имаме и вътрешна проверка, коментира по-късно и пред БТВ Велев.
Ражданията стават през септември. Едва през началото на декември една от майките се обръща към нас със съмнение, че бебето не е нейно, то се базира на това, че гривната й и тази на бебето са с различни номера. Тя се обръща към началника на неонатологичното отделение. Ние веднага реагирахме и предложихме да се направи тест, каза още той.
След като се поставят гривните и бебето се превежда от залата, в която се е родило, в неонатологичното отделение, акушерките сверяват дали номерът съответства на документите, но и на картонче, което поставяме на количката на бебето. Отделно това се записва в специален журнал, посочи докторът.
Двете майки са изписани на третия ден след раждането. Според мен би трябвало да има как да се забележи това нещо, каза той по повод гривните на бебетата и майките.
Всички обстоятелства, които са се случили, вероятно следствието ще ги установи, казва Велев.
Факт е, че в момента раждаемостта в нашата болница е на високо ниво. Понякога наистина ни е много трудно, но това не може да бъде оправдание. Това е толкова рутинна дейност, че дори не се замисляме как я извършваме, изключително внимателни сме как ще се поставят гривните, как ще се предадат бебетата в неонатология. Не мога да си обясня как е станало, продължи той.
Имам съмнение за изтичане на информацията, в смисъл че за първи път обявихме пред разследващите органи това събитие на 13 декември. Пред обществото това стана ясно едва преди два дни. До този момент нямаше никакви данни. Основната ни цел бе да запазим пълна дискретност, защото в случая не сме важни толкова ние, а двете семейства и това е изключително важен за тях проблем, опитвахме се да запазим психиката им. В информационни сайтове пишеше, че информацията е излязла от лекари в болницата. Ако е направено, човекът, който го е направил, за мен не може да се нарече лекар. Аз няма как да го разбера, каза той.
Всички ние чувстваме лична вина. Откакто разбрах за този случай, се опитвам да се поставя на мястото на тези хора. Първото, за което се сетих, бе, че ще бъда много гневен от тази ситуация. Това е с основание. Тези хора идват и ни се доверяват, раждането е съкровен акт и не може човек да се съмнява, че там ще се случи нещо. Те ни имат изключително доверие и ние сега трябва много бързо да покажем, че такива действия няма да бъдат толерирани. Моралната отговорност я носим ние, коментира Велев.
Ако се установи, че не съм създал необходимия ред, че това да не бъде избегнато, ако има възможност за пропуск в болницата – това би било причина да си подам оставката. Но подаването на оставката е морален и личен акт. В момента смятам, че е по-полезно да приключим максимално бързо този случай и децата да бъдат върнати на истинските им семейства, заяви още директорът на „Шейново“.
Това, което ще направим, е да се опитаме да намерим нов тип гривнички, които да се четат с баркод четец така, че да изключим изцяло възможността за някаква персонална грешка. Ще разработим и доста по-подробен алгоритъм за установяване на идентичността между майките и децата, увери Велев. Според него добър подход е бебетата да се дават за повече време на майките, както е на Запад.