„Суперфалшификат“ на 500-еврова банкнота произвеждала нелегалната печатница в Шумен

0
33
Снимки: БНТ

Фалшивите пари с номинал от 50 лева, 50 долара и 500 евро минават през броячи и банкомати

При спецакцията на 16 октомври са задържани трима души – произвеждали и разпространявали т.нар. „суперфалшификат“ на 500-еврови банкноти, както и почти неразличими от истинските 50-левови и 50-доларови банкноти.

„От 2020 г. ГДБОП работи по случая. От сектор „Фалшификации“ са започнали работа по първоначалната информация – производство на банкнота от 500 евро. През 2023 г. е образувано досъдебно производство под надзора на Окръжна прокуратура – Шумен“, обясни Боян Раев, зам.- директор на ГДБОП.

По думите му по случая ГДБОП си е сътрудничила успешно с Европол и „Сикрет сървиз“. 500-евровите банкноти са засичани в страни от Европейския съюз.

„500-евровият „суперфалшификат“ е с много високи защитни елементи на самата банкнота“, уточни Боян Раев.

Според думите му 50-левовите банкноти са намирани в търговската мрежа, като тези банкноти минават машинната проверка, минават и през банкомати.

На 16 октомври в Шумен е проведена спецакцията по задържане на трите лица. Едното е с постоянна мярка задържане под стража, второто е под домашен арест, третото е с парична гаранция.

„Лицата не са имали лидер, който да ги ръководи, но всеки един от тази група има определение функции. Единият е много добре технически грамотен, който работи със специфичната техника. Другият има много тънки и ювелирни умения, който доработва произведената банкнота на ръка. А други престъпни връзки на тези лица са се занимавали с разпространението на тези неистински парични знаци. Към настоящия момент не би казал, че са финансирани за производство на тези пари от външни структури“, отбеляза Боян Раев, зам.-директор на ГДБОП.

Намерени са голямо количество от 50-левови неистински банкноти, 50-доларови банкноти, както и плаките, необходими за тези банкноти.“За 50-левовата банкнота може обществото да е спокойно, не е прокарана в големи количества в обращение“, подчерта Боян Раев.

Той обясни, че хартията, на която са печатани суперфалшификатите, е внасяна от Китай и Турция, но тя не е за опаковка на дюнери, както излезе информация в някои медии.

„Тази хартия е внесена и декларирана, че е хартия за дюнери. Това е вметката. Не че тази хартия е за опаковка на дюнери“, уточниха от ГДБОП.

Според разследващите самият процес по изработка на фалшивите пари е бил изключително бавен, като се е работило за прецизна изработка. Наблягало се е на качеството, а не на количеството.

Част от задържаните лица са били арестувани и през 2016 година, като към тогавашния момент е имало образувано досъдебно производство и е разбита малка печатница за фалшиви пари в района на Велико Търново./БНТ