Такъв политически инфантилизъм, какъвто проявиха и проявяват ПП, трябва да се изучава в учебниците, казва бившият финансов министър
„Редовно правителство през 2023 г. може да се състави само с подкрепата на ГЕРБ и ДБ“, коментира пред „24 часа“ бившият финансов министър Владислав Горанов. Според него политическото противопоставяне между ГЕРБ и ПП следва да се води в рамките на закона и с политически аргументи, което е част от демокрацията.
„Лошото е, ако не ти стигат знания и умения и от безсилие тръгваш да газиш законите и да арестуваш лидера на опозицията, и то без никакви доказателства. Може да звучи високомерно, но за мен такъв политически инфантилизъм, какъвто проявиха и проявяват ПП, трябва да се изучава в учебниците“, уточнява Горанов.
Що се отнася до връчването на мандата на БСП, той задава въпроса дали в решението на президента е пресметната възможността БСП да реализира подобен мандат, тъй като със сигурност по-лесно щеше да се състави кабинет, дори чисто хипотетично, с мандат на ДБ.
„Преди 22 години НДСВ разби двуполюсния модел и даде пространство за нови и нови спасители. След ПП такива скоро няма да има – успяха за месеци да стабилизират политическия модел в България“, категоричен е Горанов. По думите му най-голямото отмъщение на провалените лидери на десницата за идването на НДСВ на власт е да заменят в главите на избирателите неприязънта към комунистите с омраза към ДПС.
„В този парламент партиите, които не се управляват от анархично настроени аферисти, обединиха усилията си да запазят, макар и временно, фискалната рамка в относително разумна орбита“, подчертава финансистът.
Той съветва да се вгледаме в списъка на дарителите, не само на криптобанката Nexo, и ще установим, че много служители на компании са дарявали големи суми, които вероятно са получени като извънредни бонуси от работодателите.
„Това е проспано от Сметната палата и трябва да се задават въпроси тепърва“, смята бившият финансов министър.
На въпрос дали има риск да се „издъни“ бюджетът отговорът му е, че няма риск, защото бюджетът вече е „издънен“.
„Огромните ангажименти за разходи ще се материализират през дефицити и дългове и то с порядъка на десетки милиарди в следващите няколко години“, прогнозира Горанов. Той изтъква, че от една страна „котвата на валутния борд предпазва от рискове“, а от друга – ако не бъде вдигната, ограничава движението в избраната посока към еврото.
„Предимствата от нея са много, а най-големите рискове са да лишим от догматична основа поне две партии и куп икономисти без въображение“, отбелязва Горанов. Според него администрацията вече започва да имитира дейност и това затруднява целия икономически живот.
„Неизпълнението на приходите от ДДС за 2022 г. е със стотици милиони, невиждано от години, и то при огромна инфлация“, предупреждава бившият финансов министър.