„Навални“ с участието на българския журналист Христо Грозев спечели „Оскар“ за най-добър документален филм, той присъства на церемонията
95-ата церемония по раздаване на най-престижните кино награди се проведе тази нощ. Водещ тази година бе Джими Кимел, а церемонията се проведе в театър „Долби“ в Лос Анджелис.
За първи път от 1961 г. насам червеният килим, на който звездите демонстрират елегантната си визия, е в цвят „шампанско“. Завесите и другите елементи от декора обаче си остават в червен цвят.
„Знам, че това да сте тук, е сбъдната мечта. Тази година най-накрая излязохме от домовете си и гледахме филми в киносалоните“, така Джими Кимел откри 95-ата церемония по раздаване на „Оскар“.
„Ако някой извърши някакво действие на насилие, ще получите „Оскар“. Имаме и екип за критични ситуации. Ако искате да направите шега и да ме ударите, трябва да минете през няколко човека – трябва да се биете с Мишел Йео, със Спайдърмен (в чиято роля влезе Андрю Гарфийлд), с Мандалореца (в ролята Педро Паскал)“, пошегува се Кимел във връзка със скандала от миналата година, когато Уил Смит удари шамар на тогавашния водещ на церемонията – Крис Рок, след като той направи неудачна шега по адрес на жената на Смит.
Актрисата и певица София Карсън и текстописецът Даян Уорън изпълниха на живо по време на церемонията номинираната за „Оскар“ песен Applause от филма „Кажи го като жена“. Това е 14-а номинация за „Оскар“ на Уорън.
Христо (бел. а. – Христо Грозев, който участва в създаването на филма „Навални“), ти рискува всичко, за да разкажеш тази история. Това каза режисьорът на документалната лента за Алексей Навални – Даниъл Роър, когато излезе на сцената заедно с част от екипа на продукцията, за да получи „Оскар“ за най-добър документален филм. Българският журналист Христо Грозев е част от екипа на филма „Навални“. „Има един човек, който не можеше да е тук тази вечер – Алексей Навални. Алексей, не трябва да се страхуваме да опонираме на диктатора“, каза още той. „Съпругът ми е в затвора, защото казва истината. Алексей, мечтая си за деня, когато си свободен и когато нашата страна също е свободна“, каза съпругата на руския опозиционер Юлия Навални.
По повод на това, че филмът „Баншите от Инишериин“ получи 9 номинации за „Оскар“, водещият Джими Кимел се появи с магаре на сцената. „Това е магарето Джени от „Баншите от Инишерин“, специално я качих на самолет от Ирландия“, шеговито каза водещият.
Лейди Гага написала песента за „Топ Гън: Маверик“ в мазето. Това каза тя малко преди да изпълни на живо номинираната за „Оскар“ за най-добра оригинална песен Hold My Hand.
Бременната Риана изпълни Lift Me Up – номинираната за най-добра оригинална песен от филма „Черната пантера: Уаканда завинаги“.
Лени Кравиц почете с емоционално изпълнение всички актьори, режисьори и хора, които са се занимавали с киноизкуството, изгубили живота си.
„Значи така изглеждат нещата, когато си сбъднеш мечтите“, каза Брендън Фрейзър, след като взе статуетката за най-добра мъжка роля във филма „Китът“. „Започнах педи 30 години в този бизнес, нещата не ми се получаваха лесно и затова искам да ви благодаря за признанието“, добави още той.
С дълги аплодисменти гостите посрещнаха Мишел Йео на сцената, когато получи „Оскар“ за най-добра женска роля. „За всички момченца и момиченца, които ме гледат тази вечер, това доказва, че когато мечтаеш големи неща, те се случват“, каза тя и посвети статуетката на всички майки по света.
„Всичко навсякъде наведнъж“ стана големият победител на Оскарите, след като получи най-голямото отличие за най-добър филм.
Ето кой спечели „Оскар“:
Най-добър филм: „Всичко навсякъде наведнъж“
Най-добра женска роля: Мишел Йео, „Всичко навсякъде наведнъж“
Най-добра мъжка роля: Брендън Фрейзър, „Китът“
Най-добър режисьор: Даниел Куан и Даниел Шайнърт, „Всичко навсякъде наведнъж“
Най-добър актьор в поддържаща роля: Ки Хи Куан, „Всичко навсякъде наведнъж“
Най-добра актриса в поддържаща роля: Джейми Лий Къртис, „Всичко навсякъде наведнъж“
Най-добър пълнометражен документален филм: „Навални“
Най-добър късометражен документален филм: The Elephant Whisperers
Най-добър късометражен филм: An Irish Goodbay
Най-добро операторско майсторство: Джеймс Френд, „На Западния фронт нищо ново“
Най-добър грим и прическа: Ейдриън Моро, Джуди Чин и Ан Мари Брадли, „Китът“
Най-добри костюми: Рут Картър, „Черната пантера: Уаканда завинаги“
Най-добър анимационен филм: „Пинокио на Гийермо дел Торо“
Най-добър анимационен късометражен филм: The Boy, the Mole, The Flying Sailor
Най-добър чуждоезичен филм: „На Западния фронт нищо ново“, Германия
Най-добър дизайн на продукция: Крисчън М. Голдбек и Ернестин Хипър, „На Западния фронт нищо ново“
Най-добра музика: Волкър Бъртълман, „На Западния фронт нищо ново“
Най-добри визуални ефекти: „Аватар: Природата на водата“
Най-добър оригинален сценарий: „Всичко навсякъде наведнъж“
Най-добър адаптиран сценарий: Сара Поли, „Жените говорят“
Най-добър звук: „Топ Гън: Маверик“
Най-добра оригинална песен: Naatu Naatu, RRR
Най-добър монтаж: Пол Роджърс, „Всичко навсякъде наведнъж“