13 българи се пазят в чужбина като защитени свидетели

Над 33 000 души са осъдени през 2017 година

0
177
съд
Реформаторите не знаят какви са правомощията на главния прокурор

Няма съотвествие между структурата на регистрираната и на наказаната престъпност, сочи годишният доклад на прокуратурата

13 души са били изведени в чужбина и са пазени като защитени свидетели по пет дела за защита. Това става ясно в Доклад за прилагане на Закона и за дейността на прокуратурата и разследващите органи през 2017 г. На главния прокурор Сотир Цацаров.

През 2017 г., при осъществяване на Програмата за защита, Бюрото по защита към Главния прокурор е обезпечило сигурността на 31 лица по 13 дела за защита, от които от предходни периоди –11 дела и 2 дела, открити през 2017 г.

За поредна година няма съответствие между структурата на регистрираната и на наказаната престъпност. Така, най-разпространените регистрирани престъпления (против собствеността), по брой внесени в съд прокурорски актове се нареждат на второ място, пише в доклада на главния прокурор.

Причините отново са по-ниската разкриваемост на тези престъпления и усложнената престъпна дейност (голям брой деяния се квалифицират като продължавано престъпление).

Отново най-голям е броят на внесените в съд прокурорски актове за общоопасни престъпления, което основно се дължи на факта, че много от извършителите са разкрити при или непосредствено след извършване на деянието и се провеждат бързи и незабавни производства. По тези производства е много по-кратък периодът от извършване на престъплението до санкционирането на извършителя с влязъл в сила съдебен акт.

Остава трайно висок делът на осъдените и санкционираните лица с влязъл в сила акт спрямо всички лица с постановен окончателен съдебен акт (осъдени, санкционирани и оправдани).

За последните три отчетни години този дял е над 97%. Лицата с влезли в сила осъдителни и санкционни съдебни решения са 33 778 (34 454; 34 521, се казва в доклада